Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz


F. Yılmaz ALTUNÖZ


EĞİTİME BESMELE İLE BAŞLAMAK

Yazarımız F. Yılmaz Altunöz'ün "yeni" yazısı...


Allah yeryüzünün eğitimine besmele ile başlamıştır. Ve Allah yeryüzünü Peygambersiz (öğretmen) ve Kitapsız (Kutsal kitaplar) bırakmamıştır. Yıl 610 ve Allah yeryüzüne eğitim/öğretim ve sosyal hayatına bir kez daha müdahale ediyor. Mekke’nin en yüksek tepesinde, çağın çirkinliklerinden uzak kalmak amacıyla; Nur dağında bulunan son peygamberine; Cebrail (as) ile sesleniyor: Ikrabi-ismi rabbikeellezihalag / yaratan rabbin adıyla oku! Şehrin en yüksek tepesinden peygamberine seslen(dir)iyor ki; Mekke duysun. Arap yarımadası duysun. Anadolu duysun. Yani tüm insanlık duysun.

Bismillah deyin. Besmelesiz işe, besmelesiz güne, besmelesiz okula başlamayın.

 

Ve bireyin, ailenin, toplumun ve devletlerin hayatına müdahale etmek; ahlak ve adalet eksenli olarak onları değiştirmek üzere gönderilen; Kur’an’ın ilk ayeti; Oku! Yaratan rabbinin adıyla; Oku! Yani Bismillahhirrahmannirrahim / Esirgeyen, bağışlayan, koruyan Allah’ın izni/adıyla.

 

Müslüman olduklarını söyleyenler için besmele bir tercih değil; zorunluluktur. Çünkü besmele bir paroladır. Çünkü besmele bir projedir. Çünkü besmele bir izindir. Çünkü besmele bir yoldur. Çünkü besmele müminlerin yaşam sınırıdır. Çünkü besmele Rabbin otoritesini tanımanın bir göstergesidir. Öyle ki besmele; iman sahibinden besmelenin izin verdiği bir eylemi ve hayatı ister. Öyle ki besmele; besmeleyi söyleyen bir kimse; kendisine ve çevresine şunu ilan eder; ben Müslümanım. Bunun gereği olarak bireysel ve sosyal hayatımı İslami esaslara göre düzenleyeceğimi; bilir ve bildiririm.

 

Bu çerçevede yaş grubu kaç olursa olsun; kadın ve erkek müminler; Besmele çekemeyecekleri hiçbir davranışta bulunamazlar. Başında besmele söyleyemeyecekleri hiçbir işi yapamazlar. Besmelenin ilkelerinin yer almadığı hiçbir etkinliği, projeyi, işi ve sosyal yaşamı onaylamazlar. Kabul edemezler. Kendilerinden istenen besmeleli bir dünyadır.

 

Besmelenin egemen olmadığı bir eğitim;  hayatı aydınlık/nurlu kılamaz. Besmelenin egemen olmadığı bir yaşam; insana huzur ve mutluluk vermez. Besmelenin iktidar olmadığı hiçbir alan; insana güven veremez ve özgür bir gelecek vadedemez.

 

Ve besmele mazeretlerin ve korkaklığın arkasına saklanarak; İslami olmayan şeylerle birlikte yaşanmasına izin vermez. Ve besmele muhatabından aşk ister. Sevda ister. Mücadele ister. Değiştirmesini ister. Değişim ister. 

 

Besmele ile başlamayan hiçbir eğitim ve öğretim sistemi; hayır ve bereket getirmeyecektir. Okullara bakın!

 

Kuluçka makinesinden ne beklenir? Civciv…

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

YAZARLAR