Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Sosyal güvenlik uzmanı tek tek hesaplayıp açıkladı: İktidar sistemi değiştirmeseydi en düşük emekli maaşı 31 bini aşacaktı

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun,AK Parti'nin 2008'de hesaplama sistemini değiştirmeseydi TÜİK enflasyonuna göre dahi bugün en düşük emekli maaşının 31 bin 800 lira olacağını söyledi.

Sosyal güvenlik uzmanı tek tek hesaplayıp açıkladı: İktidar sistemi değiştirmeseydi en düşük emekli maaşı 31 bini aşacaktı

İktidar, "Enflasyonu patlatır" gerekçesiyle emekliye ve asgari ücretliye zam kapısını kapatırken, sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun dikkat çeken bir hesaplama yaptı. Erdursun, AK Parti'nin 2008'de değiştirdiği emekli maaşı hesaplama sisteminin bugünkü düşük emekli maaşlarının temel nedeni olduğunu belirtti. Erdursun, “2008'de hesaplama sistemi değiştirilmeseydi, TÜİK enflasyonuna göre dahi bugün en düşük emekli maaşı 31 bin 800 TL olacaktı” dedi.

2008'DE DEĞİŞEN HESAPLAMA SİSTEMİ

2008 yılında AK Parti hükümeti, emekli maaşı hesaplama sisteminde köklü bir değişiklik yaptı. Bu değişiklikle Aylık Bağlama Oranı (ABO) yüzde 60'lardan yüzde 30'lara indirildi ve emekli maaşları ciddi şekilde düştü. Erdursun, bu değişikliğin emeklilerin bugünkü düşük maaşlarının ana sebebi olduğunu vurguladı.

 

SGK Uzmanı Özgür Erdursun Duyurdu: Rekor Artış Geliyor! - Kastamonu Haber - Kastamonu Son Dakika Haberleri

Sosyal güvenlik uzmanı Özgür Erdursun

ERDURSUN’UN KRİTİK YORUMLARI

Halk TV'de Buket Güler'in Haber Masası programında konuşan Erdursun, en düşük emekli maaşının 12 bin liraya çıkarılmasına yönelik planları da eleştirdi. Erdursun, "Daha yüksek primle çalışmış olan kişi de 12.500 TL alıyor, düşük primle çalışan kişi de. Bu durum, yüksek prim ödeyenlerin emekli maaşını değersiz hale getiriyor. Böyle giderse, düşük maaş alanların sayısı artacak. Yatırılan primlerin ne önemi kalıyor?" şeklinde konuştu.

GERÇEK DEĞERİNİ BULAMAYAN EMEKLİ MAAŞLARI

Erdursun, Türkiye'de her şeyin gerçek değerini bulduğunu, ancak emekli maaşlarının hala geride kaldığını belirtti. "İstediğiniz kadar oransal artış yapın, emekli maaşları yine de yeterli olmayacak" diyen Erdursun, emeklilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekti.


Kaynak: karar.comUyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER