Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektirZiya GÜNDÜZ


Türkiye Dergi Fuarı ve Dergilerin Bilinç Yürüyüşü

Hedefi olan her dergi, aynı zamanda bir okuldur. Bu okulda, yazar, editör, muhabir yetişir. Bu okullarda birçok entelektüel / aydın / düşünce adamı yetişti. Halen dergiler, okul olma özelliğini sürdürüyor.


TÜRDEB (Türkiye Dergiler Birliği Derneği) tarafından 8- 13 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Sirkeci Tren Garında 9. Uluslararası Dergi Fuarı düzenlenecek.  Bu yıl fuarın ana teması çok ?Çocuk Dergiciliği? olarak belirlendi. Bilindiği üzere dünyada tek dergi fuarı olan Uluslararası Dergi Fuarı, Türkiye´nin ev sahipliğinde yapılmaktadır. Şuan için dünyada başka dergi fuarı yok.  Dolayısıyla İslam coğrafyası başta olmak üzere birçok ülkeden farklı dillerde yayın yapan dergiler bu fuarda buluşuyor.

Dillerimiz, renklerimiz, farklı olsa da, hedefimiz birdir, tektir o da Hakk´ın rızasıdır.  Dergi fuarı, birlikte hareket etme ve birlikte düşünme adına hayati bir öneme sahiptir.

Dergi fuarı bize şunu gösteriyor; Dergiler, dünya çapında halen yürüyüşünü sürdürmeye devam ediyor. Bu yürüyüş birlikte olunca daha güzel oluyor.  

Dergi demek;  birlikte çalışmak, birlikte düşünmek, birlikte üretmek, birlikte hareket etmek demektir. Çünkü dergiler tek bir kişinin ürünü değildir. Dergiler yazarıyla,  yayın yönetmeniyle, editörüyle, tasarımcısıyla abone sorumlusuyla tam bir ekip gücüyle çıkmaktadır.

Dergilerin yelpazeleri oldukça geniştir. Her derginin bir kulvarı var. Her derginin bir misyonu var. Her derginin bir kitlesi var. Her derginin bir hedefi var. Hedefi olan her dergi, aynı zamanda bir okuldur. Bu okulda, yazar, editör, muhabir yetişir. Bu okullarda birçok entelektüel / aydın / düşünce adamı yetişti.  Halen dergiler, okul olma özelliğini sürdürüyor.

TÜRDEB Başkanı Asım Gültekin dergiler hakkında şöyle diyor:

?Dergicilik kandır candır bize!

Dergilerle soluğumuzu duyarsınız bizim, nefes nefese olup olmadığımızı? can mı vermekteyiz; dimdik ayakta mıyız, Hakk ile miyiz; hayal ile mi?

Bizim için bir yazı Hakk´a hizmet ettiği sürece muteberdir. Bizim için bir dergi kıbleden ayrılmadıkça ölmezlik şurubundan içer; abıhayattan bir muştu taşımaya vasıta olabilir anacak.? (Dergiler Dergisi, sayı 5, shf 3)

Ulaşımı en kolay fuar olan Dokuzuncu Uluslararası Dergi Fuarı´nda birçok etkinlik olacaktır. Dolu dolu bir fuar bizi bekliyor. Fuara gidecek olan dergi âşıkları için, TÜRDEB´in ihttp://www.turdeb.com/ resmi sitesinden detaylı bilgi almaları kendilerine faydalı olacaktır. Fuar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak, fuarı verimli gezmek anlamına gelir.

Fuar ziyaret saatleri:  10: 00- 20:00 arasında gerçekleşecektir.

Dergi fuarı, dergiler hakkında bilgi almak için büyük bir fırsattır. Dergi fuarında, herkesin ilgi alanına girecek mutlaka bir dergi vardır. İşte bu vesileyle bütün dergi stantlarını gezip dergiler hakkında bilgi almak, dergilerin amacını davasını öğrenmek gerekiyor.   

Dokuzuncu uluslararası Dergi Fuarda buluşmak duasıyla?YAZARLAR