Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektirNilüfer Zontul Aktaş


NUSAYBİN’DEN NOTLAR

Yazarımız Nilüfer Zontul Aktaş'ın "yeni" yazısı...


Varsın nazlansın kuşlar

Göçüversinler göğümden

Varsın nazlansın kırlar

Sararsın döksün yaprağını

Varsın nazlansın çocuklar

Bağrına bassın özlemli kanatlar

...

Kıymetli Kaymakam Emrullah Temizkan’ın daveti ile yol göründü Nusaybin’e. İlk kez gideceğim topraklar, tarihe tanıklık etmiş medeniyetlerin kokusuyla karşılayacaktı beni, bunu hissediyordum.

İpek yolu üzerinden kayıp giderken, yollarla beraber ilçeyle de sarmaş dolaş olmuştu gönlümipekçe, yumuşacık.

Tarih sürecinde yukarı Mezopotamya’nın en büyük şehri olarak yer alan Nusaybin, benim kalbimde gönlü kocaman insanların varlığını tanımakla özel bir yere sahip oldu hep hatırlanası.

Öyle olur ya, aşkla heyecanla aldığınız kilometreler kısacık gelir, aşkla şevkle yapılan işler çok lezzet verir. Muhabbetliydi Nusaybin vakitleri.

Dört ayrı zamanda, dört ayrı program sağlık koşullarına uygun şekilde ince incehazırlanmış, değerli yöneticiler çok emek vermişlerdi.

Mitanni Konferans Salonu tarihi ismiyle beraber mimarisindeki güzellikle beni benden aldı. Yıldırım İlkokulu’ndan programa gelen yavruların sevgiyle bakışları nice tohum attığımızın habercisi idi. Hayallerimizi konuştuk, hikâye okuduk, erdemli bir insanda var olması gereken hasletleri anlattık birbirimize. Evlerine davet ettiler, onlarca masum yüreğin içinde birer evim vardı artık…

Kütüphanesindeki dinginlik, gençlere sağlanan ders çalışma ortamı ne güzeldi. Çay veren ablamızın ‘’bir de benimle fotoğraf çekinir misiniz’’ demesiyle afiş resmimim altında durup poz vermemiz anıma düşen gönülce notlardan.

Nusaybin Anadolu Lisesi, gözbebeğimiz gençlerle dolu idi. Pür dikkat dinleyişleri, ufukları geniş, azimli, hedefli gençler olduğu izlenimini ilk bakışta veriyordu.

‘’Ninem Korkut’’ adımızla özdeş kitabımızdan sözler ve hikayeler paylaştık, hayatlarına ışık tutacak tecrübeler oluştursun temennisiyle…Yol alırken yüreğe sirayet etmeliydi sözler.

Sanatın içinde yoğrulan gönüllerin hayata daha farklı bakacağını, naifliğe yol veren hassasiyetlere vesile olacağı bilgisini de konu ettik, genç yüreklerle.

Beraberinde, fikir sahibi olmanın önemiydi vurgumuz.Gençlerin azmi ve gayreti ile toplumun muasır medeniyetler olarak ilerleyeceğiydi güvencemiz.İçimizde, yetenek dediğimiz ışık huzmesinin farkına varıp, daim yakılı tutmaktıdevamlılığı sağlayanda. Kendimizden başladığımız aydınlığı, çevreye yaymanın mümkünlüğü ve mühimliğiydi.

Nusaybin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde de pırıl, pırıl onlarca kızımıza ninem korkut kitabımızdan anekdotlar sunduk.

Tepede duruyorsak ışık vermeliydik güneş gibi, ay gibi, yıldız gibi. Lamba gibi…Işık saçan gözleri, tebessümlü yüzleri, ‘’hoş geldiniz‘’deyip hâl hatır sormaları yüreğimde umutla hep var olan gençleri ve  onlara dair olanlarıbüyüttükçe büyüttü.

 

Kitap imzalarını gerçekleştirdik. İmza, kitabın sahibinden gönüllere vurulan mühürdür. Anlamlı vakitleri kitap bereketi ile çoğalttık bereketli topraklarda.

 

Halk Eğitim Müdürlüğü, çok güzel kurslar oluşturmuşlardı.

Hanımlara sunulan bu imkanlar, onların evlerine sunacağı katkı her şekilde topluma yansıyacaktı. Kadının olduğu yer nesiller demekti. Dikkatimi çeken Telkâri, bu bölgede ince bir sanattı. İnce ince işleyiş güzelleştirirdi ruhu elbet…

İşinden gücünden feragat edip bizi dinlemeye gelen hanımlarla muhabbete gelmişti sıra. Kadın- aile- çocuk başlığından yola çıkarak analığa dikkat çektik. ‘’Analara verilen destek sağlıklı bireylerin temeli olacaktır’’diyerek kariyer sahibi olsak da dünyalar dolusu iş yapsak da bir kadını en çok mutlu eden şeyin yavrusunun kokusu olduğunu dile getirdik. Bu sevdaya nail olabilmesi için tüm gençlerimizi bu yolda aydınlatmak gerektiğini, ebeveyn olmayı ertelememek gerektiğini söyledik.

‘’Kireci kavlamış duvar’’ kitabımızdan ‘’ana’’şiirleri okuduk.

Bulunduğu, gittiği  her belde için nimet diyebileceğimiz, başta kaymakamımız Emrullah Temizkan ve kıymetli eşleri Halk Eğitim Müdür Yardımcısı Merve Temizkan olmak üzere , ilçe Milli EğitimMüdürüÜmit Çetin’e,bizimle birlikte tüm programlara iştirak eden Şube Müdürü; Metin Bilgiç’e,‘Yıldırım ilkokulu ( Mittani kültür merkezi) Müdürü; Necati Demir’e, Nusaybin Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü; A. Rahim Işık’a, Nusaybin Anadolu Lisesi Müdürü; Tacettin Akdeniz’e, Halk Eğitim Merkezi Müdürü; Mehmet Şafak Kavak’aemeği geçen tüm öğretmenlerimize,kalbimle kucakladığım öğrencilere, tanımaktan mutluluk duyduğum gönül dostlarına şükranlarımı sunuyorum.

Suriye sınırında kahve içmek, sınırın sınırsız nice gönül dostluğuna vesile olduğunu yazdı kalbim.

Dinlerin buluşma noktası Zeynel Abidin Camii Külliyesi,Mor Yakup kilisesi gezisinde genç din görevlilerinden tarihi dinlemek büyük mutluluktu. İnançların birbirlerine kardeşçe sunduğu yaşam alanı da önemli ve örnekbir husustu geçmişten bugüne.

Dara Antik Kent, Beyaz Su mesire yeri Nusaybin’de gördüğüm etkilendiğim doğa ve tarih güzellikleri.

Kaleme aldığım Nusaybin bu kadar değildi elbette. Nice tohum filizlenirken yüreklerde daha yazılacak okunacak çok cümle var.

‘’Bedenim değirmendi

Sözcükler buğday/saplar ayrılıyordu

Öğüttükçe rızıktı/büyüyordum’’

Selam ve dua ile.YAZARLAR