Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektirSeyit Ahmet UZUN


MUTLU YAŞAMA FORMÜLÜ

Masal Terapisti Seyit Ahmet Uzun'un yazısı;


   

1. Yeni bir güne başlama fırsatı verdiği için yaratana şükredin.  

2. Umudunu asla kaybetme ve yaşadığımız sorunlardan çok daha fazlasını yaşayan insanların var olduğunu unutma. Onlar için de dua ederek evrende dua zincirine ortak ol ve mutluluklara açtığın yelkenin rüzgarlarını söndürme. 

3. Sahip olamadıklarını düşünüp üzüleceğine sahip olduklarının farkında olarak onların kıymetini bil. Çünkü sahip olduklarını kaybettiğinde onların farkına varmanın bir anlamı kalmayacaktır.

4. Nefret edenlere inat sevmesini bil! Bil ki sevmek incitmemektir. İncitmeyen sevgiyle yaşamayı bil.

5. Sevginin değerini bilmeyenlerden uzak dur. Çünkü onlar pozitif enerji emici sömürgenlerdir. Onların, sevgi gülünü soldurmalarına izin verme.

6. Yaşadığını düşündüğün felaketleri, musibetleri bir imtihan bilinciyle yaşa. Ve bil ki bu sorunları yaşayan evrende tek varlık sen değilsin. Ve imtihan, insan anlamını bilirse kendisini olgunlaştıran bir mekteptir.

7. Umudunu asla kaybetme! Bil ki umudunu kaybeden insan hayat mezarında yaşayan bir ölüdür. Diri olmak istiyorsun umudunu canlı tut.

8. Sana yanlış yapanlara ilk önce yanlışlarını düzeltme şansı ver. Bunun için de yanlış yapanlardan alınganlık göstereceğine onlarla konuşmayı dene. Yanlışlarını anlamayan ve kabul etmeyenler duygu ve akıl özürlüdür. Onlardan uzak dur! Çünkü sürekli zarar verirler.

9. Yaptığı yanlışları kendilerinin hakkı olarak görenler küçük dağları ben yarattım havasında olan zavallılardır. Onlarla konuşmak fayda vermez. Onların sözde dostlukları da mutluluk getirmediği gibi yaşayacağımız mutlulukları da söndürürler. Mutluluk söndürücülerden uzak durmak mutluluğa kanat çırpmaktır. Mutluluk kanatlarınızı kırmaya kalkanlara izin vermeyin.

10. Arkandan konuştuğunu bildiğin insanların dostluğuna güvenme. Sahte gülücükler beraberinde sahte mutluluklar getirir. Sahte mutluluklar gerçeği gülücük maskesiyle örten bir karanlıktır. Maske kalktığında karşılaşacağımız yüz düşmanlık olacaktır.

11. Sahip olduklarıyla şımaranlardan uzak dur. Çünkü şımarıkların hadsizliği çoğu zaman insanı üzer ve mutluluğumuzu gölgeler.

12. Hayat heybeni teklifsiz dostluklarla doldur. Çünkü en büyük mutluluklardan birisi de daraldığın zaman teklifsiz, beklentisiz nefes alacağını düşündüğün bir dostun yanında geçireceğin zamandır.

13.  Dünyanın bir han olduğunu unutmadan yolcu gibi yaşayabilmeli insan. Çünkü sahip olduğunu düşünen insan, daha çok sahip olmak için yaşayabileceği mutlulukları ıskalar. Sürekli sahip olamadıklarının acısını çekerek haset duygusuyla düşmanlıklar çoğaltır.

14. Vicdanının elinden tut ve onun ufkuna güven!

15. Adaletten ayrılma! Bil ki daha çok kazanmak için kaybettiğin adalet bir gün senin mutluluğun içinde kaçınılmaz olacaktır.

16. Uğruna mücadele edeceğin hayallerin olsun. Olsun ki hayatın bir anlam güneşiyle aydınlansın. Ne için yaşadığını bilmeyenin mutluluğu olmaz.

17.  Mücadeleci ol! Ne kadar zorluklarla karşılaşırsan karşılaş azmini kaybetme. Bir tohumun, yeşermesi için karanlıklarla mücadelesi nasıl ki zorunluysa senin de aydınlığa çıkman için karanlıklarla mücadelen zorunludur. Ve mutluluk, zorluklarla mücadelenin ardından yaşadığımız yüce bir duygudur.

18. Öfkeliyken konuşma! Derin bir nefes al ve bulunduğun ortamdan uzaklaşmanın yollarını ara. Çünkü öfke, mutluluğun üstündeki kapkara bir buluttur. Pişmanlıkların, acıların büyük çoğunluğu öfkeliyken söylediğimiz sözlerden ve yaptığımız davranışlardan kaynaklanır.

19. Acılarını deve kuşu gibi toprağa gömeceğine onlarla yüzleş! Çünkü toprağa gömdüğün acılar her daim yürek coğrafyanda yeşermeye namzet bir fidandır.

20. Sana yanlış yapanların çok yüzlü maskelerini indir. Onları seviyormuş gibi yapma! Rahatsız olduğun sorunlarını konuş. Yaptığı yanlışı hak olarak görenleri yürek coğrafyandan sök at. Çünkü onlar sürekli dikenleriyle acı verirler.

21. İnsanların değeri birlikte olduğu insanlarla anlaşılır. Pozitif enerjisine inandığınız insanlarla zaman geçir. Seni tebessümle karşılayan insanların dostluğuna değer ver.

22. Yüzünde tebessüm maskesi, sözlerinde yapmacık sevgiler ve kalbinde sahici hasetler taşıyanlardan uzak dur, çünkü onların ateşi hem kendilerinin hem de senin mutluluğunu yakar.YAZARLAR