Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektirNizamettin Yakışık


İBRETLİK TARİHİ BİR OLAY

Nizamettin Yakışık


 

     Evet Moğollar Buhara’yı kuşattıklarında, uzun süre şehri teslim alamadılar. Cengiz Han, Buhara halkına bir haber gönderdi: Silahlarını bırakıp bize teslim olanlar güven içinde olacaklar, ama bize direnenlere asla eman vermeyeceğiz. Bunun üzerine Müslümanlar iki grup oldu:

 Bir grup; asla teslim olmayalım, ölürsek şehit, kalırsak da gazi olur, şerefimizle yaşarız dediler. Diğer grup ise; kan dökülmesine sebep olmayalım, sulh iyidir, hem silah hem de ordu olarak sayıca onlardan az olduğumuz için gücümüz onlara yetmez diyerek teslim oldular.

- Cengiz Han, silah bırakanlara; teslim olmayanlara karşı bize yardımcı olun, galip geldiğimizde şehrin yönetimini size bırakalım dedi. Böylece İki Müslüman grup savaşmaya başladılar. Moğollar’ın da yardımı ile, teslim olanlar galip geldi. Savaştan sonra Cengiz Han teslim olanların silahlarının alınmasını ve kafalarının kesilmesini emretti. Ve sonra o meşhur sözünü söyledi: 

  “Eğer güvenilir olsalardı, bizim için kardeşleri ile savaşmazlardı. Kardeşlerine bunu yapanlar, yarın da aynısını bize yapar.”

Evet! Kafirleri, zalimleri ve tağutları hoşnut etmek için Müslüman kardeşine işkence edip, diş bileyenlere ve yiğitlerini, alimlerini, bilim adamlarını idam edenlere ithaftır.

                Selam ve dua ile..YAZARLAR