Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektirAhmet TAŞ


AZARLANMAYA GELMEDİK

Yazarımız Ahmet Taş'ın "yeni" yazısı...


Ey Oğul!

Büyük cihan devleti Osmanlı'nın kurucusu atamız Osman Bey'in kayınpederi olarak tarihlerin bize bildirdiği Şeyh Edebali böyle başlıyor Osman Bey'e nasihatlerine.

Hırçınlık millete sabır sana, dağıtmak millete toplamak sana daha buna benzer birçok nasihatler yaparak başkan olmanın, idareci olmanın sabır, dikkat, yumuşaklık, öfkelenmemek ve aklı selim ile insanları toparlayarak idare etmekten geçtiğini bildiriyor.

Cumhuriyet tarihimiz döneminde devlet adamı yetiştirmek de sıkıntılar yaşıyoruz sanırım. Zamanın (Tek parti dönemi) Ankara Valisi Nevzat Tandoğan’ın, taleplerini dile getiren insanları kastederek “Bu ülkeye komünizm gelecekse onu da biz getiririz” diye hitap ettiği arşivlerde kayıtlıdır.

Yıllar önce gazetelerde okumuştum basına da yansımıştı. Bartın Valimiz kendisini ziyarete gelip tebrik eden bir siyasi partimizin il başkanlığına iade-i ziyarette bulunmuştu. Ne var bunda diyenler olabilir, elbette iade-i ziyaret yerinde ve olması gereken bir uygulama. Anormal olan durum sayın valimizin kendisini karşılayan il teşkilatı içinde partinin il başkanını göremeyince (Mazereti sebebiyle katılamamıştı) basın ve misafirler önünde il teşkilatını bağırıp çağırarak azarlamış ve kamuoyundan büyük tepki almıştı.

Bu olay o günlerde Kayseri'yi ziyaret eden dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a sivil toplum kurumları buluşmasında bir sivil toplum temsilcisi tarafından sorulmuş, bu hareketi nasıl karşılıyorsunuz denmişti. Başbakan soruya cevabında valinin hareketlerinin asla tasvip edilemeyeceğini bildirmiş daha sonraki kararnamede de Bartın Valisine valilik görevi verilmemişti.

Sanırım yakın tarihlerdeydi korona denetimi için çarşı pazar gezen Denizli Valimiz kendini tanımayıp işine bakan dönerci ustasına ceza yazdırmış, kamuoyundan gelen tepki üzerine cezayı kaldırdığı gibi ustayı ziyarete gitmiş, gönlünü almıştı.

Yine bu olayın olduğu günlerde Trakya'da ki ilçelerimizden birinde bir kaymakamımız esnaf ziyaretinde vatandaşa şık olmayan, kendisine yakışmayan davranışlarda bulunmuş gelen tepkiler üzerine de özür dilemek zorunda kalmıştı.

Geçen günlerde Kayserimizde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un şehrimizi ziyareti sebebiyle Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği sivil toplum buluşması vardı.

Toplantıya Numan Kurtulmuş ile birlikte Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, ilçe belediye başkanları, Ak Parti ve MHP il başkanları ile bazı milletvekilleri ile yüzlerce sivil toplum temsilcisi katılmıştı.

Protokol konuşmalarından sonra sivil toplum kurumları temsilcileri de söz alarak kendi alanlarında gördükleri yaşanan problemleri dile getirdiler.

Soru cevap faslının bir bölümünde söz alan eğitim sendikalarından birinin temsilcisi okullarda yaşanan, kendilerine göre yanlış olduğunu düşündükleri bazı uygulamaları dile getirerek çözümü konusunda taleplerini bildirdi.  Sendika temsilcisine cevap vererek olayı aydınlatmak isteyen Vali Günaydın, sesini yükselterek cevap verince arkalardan bir sivil toplum temsilcisi ayağa kalkarak “Biz buraya azarlanmaya gelmedik” diye tepkisini dile getirdi. Daha sonra Numan Kurtulmuş duruma müdahale ederek ortamı sakinleştirdi.

Sahi valilerimiz, kaymakamlarımız, bürokratlarımız, milletvekillerimiz neden topluma karşı sert olmayı, hükmeden durumda olmayı, suçluya müdahale ediyor gibi olmayı (Velev ki suçlu da olsa) tercih ederler. Sahi eski bakanlarımızdan birinin tabiriyle bunları nerede bulup böyle yetiştiriyoruz. Şunu unutmayalım müşteri esnafın veli nimeti olduğu gibi millette devletin veli nimeti değil mi?

Şunu asla unutmayalım, vatandaş azarlanmak için değil anlayışla karşılanmak ve baş tacı edilmek içindir. Her görev verdiğimiz idarecilerimizin mutlaka Şeyh Edebali'nin öğütlerini kendine düstur edinmesi gerekir.

Selam ve dua ile

 

Kaynak: Her TarafYAZARLAR