Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektirAhmet TAŞ


ANNELER DİYARBAKIR DA BULUŞTU

Yazarımız Ahmet Taş'ın "yeni" yazısı...


Diyarbakır annelerini medyayı takip eden tüm insanlarımız duymuştur. Eylül 2019 yılından bu yana HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapıyorlar. Amaçları genç yaşta kandırılarak önce HDP Diyarbakır İl Başkanlığı'na getirilen burada yapılan beyin yıkama seansları sonrası PKK örgütüne götürülen çocuklarının geri verilmesi.

2019 yılında Hacire anne adında bir anne Diyarbakır HDP İl Binası önünde yaptığı oturma eylemi ile oğlu Mehmet’i içinde tutulduğu il binasından söküp almış daha sonra ülkemizin farklı illerinden çocukları kaçırılan anneler gelmiş burada oturma eylemine katılmışlar. Hamdolsun başlangıçtan bu yana 3 yıl geçen eylemler semeresini vermiş ve dağa kaçırılan 32 genç, güvenlik güçlerine teslim olarak ailelerine kavuşmuşlar.

Diyarbakır'a gelme ortamları ve imkanları olmayan çocukları PKK tarafından kaçırılmış anneler, bugün Muş, Hakkari, Van, İzmir, Şırnak HDP İl binaları önünde çocuklarına kavuşmak için oturma eylemi yapmaya başlamışlar. Onlara Almanya'nın farklı şehirlerinde yaşayan Türkiyeli vatandaşlardan da destek gelmiş.

Çocukları kaçırılan yüreği yanık Diyarbakır annelerine ülkemizin farklı yerlerinde yapılan oturma eylemleri ile destek gelmiş, gelmeye de devam ediyor.

Bunların bir kısmı bulundukları şehirlerde destek verirken (Kayseri Erciyes Kadın Platformu gibi) bir kısmı da bizzat Diyarbakır'a gelerek annelerle kucaklaşmışlar, hikayelerini dinlemişler, birlikte ağlayarak acılarına ortak olmuşlar. Sendikalar, vakıflar, dernekler, insan hakları dernekleri, siyasetçiler, kanaat önderleri haklı davalarında annelerin yanında olmuşlar ve olmaya da devam ediyorlar.

Geçtiğimiz cuma günü MAZLUMDER Kayseri Şubesinin Diyarbakır'a düzenlediği tarih ve kültür gezisi vardı. Gezi çerçevesinde kadim kent, sahabeler diyarı Diyarbakır'ın Suriçi gezildi, Cuma Namazı Ulu Camideeda edildi. Bu çerçevede Hz. Süleyman Camii, Kurşunlu (Fetih Paşa) Camii, Hasanpaşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı evi, Ahmet Arif Müzesi, Cemil Paşa Konağı, Keçi Burcu, On Gözlü Köprü başta olmak üzere birçok tarihi mekan ziyaret edildi.

Gezinin bir bölümü de Diyarbakır annelerini ziyarete ayrılmıştı. 3 yıldan bu yana yağmur, kar, soğuk, sıcak demeden HDP'nin il binası önünü mesken tutan gözü yaşlı, yüreği yanık Diyarbakır anneleri ile MAZLUMDER gezi ekibinde bulunan çoğunluğu Kayseri Erciyes Kadın Platformu üyesi olan hanımların buluşması görmeye değer manzara idi. Ziyaret sırasında annelerin gözyaşları sel olup aktı. Anneler birlikte koklaştılar, ağladılar, hikayelerini paylaştılar. Diyarbakırlı anneler hem dua ettiler hem de yalnız olmadıklarının sevincini yaşadılar.

Anneler ile buluşma gezisini organize eden MAZLUMDER Kayseri Şubesine, programa katılan Erciyes Kadın Platformu üyesi hanımlara ve geziye katılarak annelerle buluşmaya destek veren MAZLUMDER üye ve gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. Allah sevaplarını bol versin yüreklerine Sağlık.

 Selam ve dua ileYAZARLAR