Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Zekiye Yağmurcu'nun Ardından... Bir başörtüsü mağduru vefat etti, Acun da Issız kaldı!

O, 28 Şubatçıların ona reva gördükleri başörtüsü üzerinden şekillenen mağduriyeti, onun getirmiş olduğu gönenci ve birçok insanî değeri, zalimlere inat, göğsünde, bir altın madalya gibi şerefle taşıdı.

Sait Alioğlu yazdı;

Bir başörtüsü mağduru vefat etti, Acun ıssız mı kaldı?

-28 Şubat mağduru Zekiye Yağmurcu için-

Bilenler bilir Zekiye bacıyı. O, kısacık, yani kırk sekiz yıllık ömrüne, inancıdan dolayı, 28 Şubatçıların ona reva gördükleri başörtüsü üzerinden şekillenen mağduriyeti, onun getirmiş olduğu gönenci ve birçok insanî değeri, zalimlere inat, göğsünde, bir altın madalya gibi şerefle taşıdı.

Kendisiyle birlikte aynı mağduriyeti yaşayan hemcinsleri gibi, eğitim gördüğü okula alınmadı, sorgulandı, horlandı, itilip kakıldı, zamanla ve  "işinin ehli" olan ve adeta canavara dönüşen "eğitimci" yöneticilerden azar işitti, hakarete maruz kaldı, okulundan, sınıfından, birçok arkadaşından, eğitiminden ayrı kaldı, okuldan atıldı, yıllarca sabretti ve bir gün geldi eğitim hakkına tekrardan kavuştu.

Onu ve onun gibi aynı acıları hisseden ve yaşayan hemcinslerinin verdiği mücadelede, onlara destek olan, onlara güç veren, onlarla omuz omuza meydanları dolduran kardeşleri oldu.

Gün geldi, mağduriyetler birer, birer sona erdi, ya da sona erer gibi göründü; birçok kişi gibi Zekiye bacı da eğitim hakkına tekrar kavuştu. Eğitimin tamamladı, bir eğitimci oldu; daha sonra öğretmenlikten atıldı, 14 yıl sonra tekrardan, 28 Şubat döneminde alınan yanlış kararların değiştirilmesi sonucu eğitimcilik hakkına tekrar kavuştu.

Ona ve onu gibi yüz binlerce insana, inançlarından dolayı eziyet eden, onlara cehennemi hayat yaşatan, nice acılar çektiren şu "bin yıllıkçı" zevat unutuldu, gitti, ama çekilen açılar ise hiç unutulmadı, acılar hep taze kaldı.

O da daha sonra her insan gibi, bir yandan çalışırken,bir yandan evlendi,çoluk çocuğa karıştı, aile oldu; eş oldu, ana oldu; saçını süpürge yaptı çocukları için!

Koltuğunu altına,her anne gibi birer karpuz koydu, onları taşıdı. Görevine yeni görevler eklenmişti ona şimdilik yeni görevler tevdi edilmişti;  eşlik, analık ve öğretmenlik vb...

Zamanla, bir de bunlara -ahirette mükâfatını alır inşaallah-hastalık eklendi. O, hastalığı ile uğraştı ömrünün sonlarında; buna rağmen çocuklarını da ihmal etmemeye özen gösterdi; onlara elden geldiğince analık görevini yerine getirmeye çalıştı.

 ... ve günü saati gelip çattı ölümün. Her ne kadar insanların büyük bölümü, ölümü soğuk bir çehre ile ve soğukluk olarak tanıyıp karşılasalar da, ölüm en değişmez bir hakikatti, insanlar için...

Zekiye bacı da bu hakikati bildiği için ruhun teslim edip Rabbinin katına çıktı. Bir kuş olup uçtu; 28 Şubatçı zorbalara inat o Rabbine kavuştu. Mücadele günlerinde elinden alınan özgürlüğün en âlâsını elde ettiğine, yaşadığına inanmak gerekir ki, biz de o özgürlüğe hazır olalım, hazırlıklı olalım, teyakkuzda bulunalım...

"Ölüm güzel olmasaydı, ölür müydü peygamber!"

Zekiye Yağmurcu Kimdir?

28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde okuyan Zekiye Yağmurcu, başörtüsü direnişine omuz verdi ve mücadelenin en ön saflarında yer aldı.

Başörtüsü zulmüne karşı mücadelesi öğretmenlik yıllarında da devam eden Yağmurcu, derslere başörtülü olarak girdiği gerekçesiyle öğretmenlikten ihraç edildi.

İhraç edildiği öğretmenlik görevine 14 yıl aradan sonra dönen Yağmurcu, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Tedavi olduğu hastanede vefat eden Yağmurcu, iki çocuk annesiydi.

Yağmurcu'nun cenazesi, ikindi namazının ardından Ayazağa mezarlığına defnedildi.

Yağmurcu İçin "Kim" Ne Dedi?

Ali Erbaş'tan Zekiye Yağmurcu için taziye mesajı...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 28 Şubat'ta verilen başörtüsü mücadelesinin simge isimlerinden Zekiye Yağmurcu için taziye mesajı yayınladı.

Türk siyasi tarihinin kara lekelerinden biri olan 28 Şubat'ta, vesayet odaklarına karşı en ön saflarda mücadele veren Zekiye Yağmurcu Hakk'a kavuştu.

28 Şubat sürecinde İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde okuyan Zekiye Yağmurcu, başörtüsü direnişine omuz vermiş ve mücadelenin en ön saflarında yer almıştı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yağmurcu için taziye mesajı yayınladı. 

Erbaş, Twitter hesabından şunları yazdı:

"Başörtüsü mücadelesinin en ön saflarında, inancı ve ideali uğrunda verdiği mücadelesiyle hafızalarımızda yer edinen eğitimci Zekiye Yağmurcu hanımefendi'ye Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun."

https://www.haber7.com/guncel/haber/3057557-ali-erbastan-zekiye-yagmurcu-icin-taziye-mesaji

İletişim Başkanı  Fahettin Altun Zekiye Yağmurcu için bir mesaj yayımladı...

Altun, "28 şubat döneminde başörtüsü nedeniyle öğretmenlikten uzaklaştırılan ve hayatını kaybeden Zekiye Yağmurcu için, “Hürriyet ve adalet için çektiği çileye şahidim” dedi

Türk siyasi tarihine "postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat sürecinde, derslere başörtülü girdiği gerekçesiyle öğretmenlikten ihraç edilen ve 14 yıl sonra görevine dönen Zekiye Yağmurcu (48) vefat etti.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, sosyal medya hesabından Yağmurcu için bir mesaj yayımladı. Altun mesajında şunları ifade etti: "Davasına, samimiyetine, mücadele ruhuna, inancına, değerlerine bağlılığına, hürriyet ve adalet için çektiği çileye şahidim. Başörtüsü mücadelesinin en ön saflarında yer alan Zekiye Yağmurcu rahmet-i Rahman'a kavuştu. Mekanı cennet olsun."

Bu arada, 20 Ocak 2021 Çarşamba günü, akşam saat 202.30'da Haksöz Okulu YouTuıbe kanalında, Ahmet Ağırakça, Nursel Köse, Süleyman Dilmen,Hülya Şekerci, Gülsüm Alpay ve Gülsüm Alpay vehra Türkmen'in konuşmacı olarak katılacakları; "Zekiye Yağmurcu'nun Ardından" alt başlıklı, merhumenin hayatına, yapıp ettiklerine ve mücadelesine yönelik "Şahitlik"lerin işleneceği bir program yayınlanacaktır.

İmkanı olanların bu programı kaçırmamalarını, günümüzden hareketle geçmişe projeksiyon tutmalarını ve mücadele azimlerini bir nebzecik de olsa diri tutmalarını dileriz.

Rabbim Zekiye bacıya rahmet eylesin, mücadelesini, azmini,kararlılığını  bizlere ve gelecek nesillere kutlu bir miras olarak bahşetsin inşaallah...

 
HABERLER