Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Zalim Çin´in Doğu Türkistan yalanlarına cevaplar

Doğu Türkistan Maarif Ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi´nin Doğu Türkistanlılara ilişkin yalanlarına cevap verdi.

Uygur Türklerine karşı akıl almaz zulümlerde bulunan Çin yönetimi, Doğu Türkistanlı Müslümanlara ilişkin bir rapor yayınladı. Çin devlet ajansında yayınlanan resmi bir raporda, Uygurların Türk olmadığı, siyasi bir araç haline getirildikleri ve İslamiyet´i isteyerek seçmedikleri iddia edildi.

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi tarafından hazırlanan raporda, Şincan bölgesinin Çin´in ayrılmaz bir parçası olduğu belirtilirken, ?aşırılıkçıların ülkeyi bölmek için tarihi çarpıttığı´ savunuldu. Raporda, ?Müslüman Uygurların Türk kökenli olduğu iddiasının doğru olmadığı´ öne sürülürken, İslam´ın Şincan 10´uncu yüzyılda dini bir savaşla getirildiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

 ?Uygurların İslam´ı seçmesi sıradan halkın yaptığı gönüllü bir tercih değil, din savaşlarının bir sonucu ve yönetici sınıfın bir dayatmasıydı.?

DOĞU TÜRKİSTAN DİYE BİR YER YOKMUŞ

Raporda, İslam´ın Uygurların gerçek ve tek inanç sistemi olmadığı, İslamiyet´in Arap İmparatorluğu´nun yayılması ile dayatıldığı, teokrasinin karşı çıkılması gereken bir ihanet olduğu görüşlerine de yer verildi. Raporda ayrıca, ?Şincan uzun zamandır Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olmuştur; burası hiçbir zaman sözde Doğu Türkistan olmamıştır? denildi. Şincan´ın Han Hanedanlığı´ndan bu yana Çin´in bir parçası olduğu iddia edilen raporda, bölge halkının uzun bir göç ve entegrasyon süreci ile şekillendiği savunuldu. 

ÇİN´İN YALANLARINA CEVAP VERDİ

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi tarafından Doğu Türkistanlılara yönelik hazırlanan rapordaki iddialar tepki çekti. Doğu Türkistan Maarif Ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan, Çin tarafından hazırlanan raporda yer alan yalanlara tepki gösterdi.

Doğu Türkistan´ın hiçbir zaman Çin´in bir parçası olmadığını ifade eden Oğuzhan, Çin´in "Uygurlar Türk değil" yalanına da tepki gösterdi.

Öte yandan Oğuzhan, Çin´in "Uygurlar İslam´ı zorla seçti" iddiasının da gerçeği yansıtmadığını ifade ederek "İslam Doğu Türkistan´a Kuteybe bin Muslim El Bahili´nin Kaşgar´a ayak basması ile ulaşmış ve daha sonra Karahanlılar sultanı Abdulkerim Satuk Buğra Han´ın Müslüman olması ile halk topyekün İslamla müşerref olmuştur" dedi.

Doğu Türkistan Maarif Ve Dayanışma Derneği Başkanı Hidayet Oğuzhan´ın açıklaması şu şekilde:

"Doğu Türkistan hiç bir zaman ( İslamdan önce ve İslamla müşerref olduktan sonra Çin´in bir parçası olmadı.

Doğu Türkistan topraklarında daha önce tarihten beri katiyen Çinliler yaşamamıştı! Ezelden beri sadece ve sadece başta Uygurlar olmak üzere başka Türk Boyları yaşadı.

Uygurlar Türk değilmiş!! "Divan Luğat Et Türk" ve "Kutadgu Bilig"in bin sene önce Karahanlılar Devletinin başkenti Kaşgar´da Kaşgarlı Mahmut ve Yusuf Has Hacip tarafından yazıldığı güneş gibi bir gerçektir. Benim, ailemin ve halkımın konuştuğu dil bal gibi Türk dilidir ve asil bir Türkçedir.

İslam Doğu Türkistan´a Kuteybe bin Muslim El Bahili´nin Kaşgar´a ayak basması ile ulaşmış ve daha sonra Karahanlılar sultanı Abdulkerim Satuk Buğra Han´ın Müslüman olması ile halk topyekün İslamla müşerref olmuştur. Bu hakikatı inkar etmek İslam´a ve bütün Müslümanlara büyük hakarettir.
HABERLER