Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Yaşlılara Öğütler İhtiyarın El Kitabı

Mehmet Göktaş yazdı;

“Dedim ki Hocam, oğlanlar, kızlar gelinler bir araya geldiği bir günde; ‘bakın oğlum, işte emekli maaş cüzdanım, hanginiz iyi bakarsa ona veririm, onun yanında kalırım’ dedim, iyi dememiş miyim hocam?” dedi.

“Hiç de iyi dememişsin” dedim, şaşırdı, kendisini onaylamamı bekliyordu emekli maaşına çok güvenen bu adam.

“Unutma, insan yaşlandıkça başta çenesi çoğalır ve daha birçok yönden çekilmez hale gelir. Oğullarını bilmem ama gelinlerin “Maaşın da senin olsun” diyerek seni reddedebilir, ona göre!” dedim.

Evet, “Yaşlılara Öğütler, İhtiyarın El Kitabı” diye bir konu açıyorum.

Yok yok, böyle bir kitap yazmadım, yazılmış bir kitaptan da söz etmeyeceğim, zaten bu isimde bir kitap bilmiyorum.

Fakat istiyorum olmasını. Gençlere öğüt ve tavsiyelerde bulunan sayısız kitap olduğunu hepimiz biliyoruz.

Gerçi ihtiyarlara yönelik çok şey yazılıp söyleniyor, “Aman ha şunları yiyin, şunları yemeyin, günde en az şu kadar yürüyün...” gibi sağlıklarına yönelik sayısız programlar yapılıyor.

Ben ihtiyarın el kitabı derken, birlikte yaşadığı insanlarla olan ilişkilerinde kendilerinden nelerin beklendiğine yönelik bir çalışmayı kastediyorum.

Hem de bu işi daha çok gençlerin yapmasını istiyorum. Öyle ya, hep büyükler mi tavsiyede bulunacak gençlere, biraz da gençlerin ihtiyarlara yönelik tavsiyelerini öğrenelim.

Gençlerin yaşlılardan beklentilerinin bilinmesi önemli bir husustur. Belki beklentilerinin bir kısmı yanlış, bir kısmının yerine getirilmesi imkânsız olsa da bilinmesinde fayda vardır.

Belki bazılarımız ihtiyara söz anlatmanın zorluğundan, bu yaştan sonra değişmelerinin imkânsızlığından söz edecek, ama olsun, yine de mutlaka faydaları olacaktır.

Burada yaşlılığı İslam davası açısından ele almıyorum. Çünkü İslam davası için yaşlılar her zaman ön sıralarda bulunması gereken, görüş ve tavsiyeleri asıl bu olgunluk çağında dikkate alınması gerekenlerdir.

Bu ümmet kendisini heyecanlı ve duygusal gençlerden ziyade o dönemleri yaşamış yaşlı ve olgun ilim adamlarına emanet etmeyi daha güvenli bulur.

Ne acıdır ki nice ilahiyatçılarımız emekli olduktan sonra asıl tam işe yarayacakları bu dönemde köşeye çekilmekteler.