Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

‘Vatansız Ahmet’in hayatı film oldu: Qet(*)

Askerden firar ettiği için 28 yıl önce vatandaşlıktan çıkarılan ve Göç İdaresi’nin verdiği 'Vatansız Belgesi' ile mülteci haklarına bile sahip olamayan Diyarbakırlı Ahmet Önder’in hayatı film oldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından askerden firar ettiği gerekçesiyle 1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan ve Diyarbakır İl Göç İdaresi tarafından verilen “Vatansız” belgesiyle yaşayan 56 yaşındaki Ahmet Önder’in hayatı film oldu. Yönetmenliğini Fuat Bulut’un yaptığı “Qet” (Hiç) isimli kısa filme, Avrupa Birliği Sivil Düşün ile Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri destek verdi.

DİYARBAKIR’DA ÖZEL GALA YAPILDI

15 dakikalık belgesel film için Diyarbakır’da özel gala yapıldı. Sur’da bir otelde gerçekleşen tanıtım galasına, HDP Milletvekili Garo Paylan, yerlerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eş Başkanı Orhan Ayaz ve Gülşen Özer’in yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan yönetmen Fuat Bulut, filmi bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğünü ifade ederek, “Qet ismini verdiğimiz filmde Diyarbakır’da doğmuş, Diyarbakır’da büyümüş, Diyarbakır’da evlenmiş, bu memlekette evlatları doğmuş bir babanın trajik hikayesi var” dedi.

“Arzumuz, bu film ile Ahmet Önder’in 28 yıllık mücadelesine bir katkı sunmak, duyulmayan çığlığına bir ses katmaktır” diyen Bulut, filmin yapım aşamasında duyarlılık gösteren Sivil Toplum Örgütlerine ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na teşekkür etti.

ÖNDER: BANA ÖZGÜRLÜĞÜMÜ GERİ VERSİNLER

Film gösteriminin ardından konuşan Ahmet Önder, 1986 yılında henüz 20 yaşındayken askere gittiğini, hamile eşinin ortada kalması nedeniyle 6 günlük asker iken birliğinden firar ettiğini söyledi.

O tarihten sonra kimliğinin elinden alındığını ifade eden Önder, “Hiçbir işe giremiyorum, hiçbir sosyal güvencem yok ve hiçbir haktan yararlanamıyorum. Bir oğlum cezaevinde, görüşüne dahi gidemiyorum. Varlığım, yokluğum belli değil. Benim sorunuma bir çare bulunsun. Kimliğimi istiyorum, özgürlüğümü istiyorum” dedi.

19 ÜLKEDE YARIŞIYOR

12-15 Ekim tarihlerinde yapılacak Uluslararası Diyarbakır Kısa Film Festivali’nde finalist olan film, aynı zamanda finalist olduğu 12. Berlin Kürt Film Festivali’nde 13-19 Ekim’de gösterilecek. Filmin yapımcısı olan Şerife Deniz Bulut, Qet filminin 19 ülkede 19 ayrı festivalde yarıştığı bilgisini verdi. 

________--

(*) Filmin adı olan "Qet" Türkçede "Hiç" anlamına gelmektedir.(Haberdurus.com)Anahtar Kelimeler: ‘Vatansız Ahmet’ hayatı : (*)

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER