Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Vatandaştan yüzde 26'lık köprü zammında tepki: Dolarla mı maaş alıyorum

Yeni yılın ilk günü zamlarla başladı. Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine ortalama yüzde 25 zam yapıldı

Yeni yılın ilk günü zamlarla başladı. Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine ortalama yüzde 25 zam yapıldı. Yap-İşlet-Devret modeliyle hayata geçirilen Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim’de yeni tarife, dolar kurundaki değişim dikkate alınarak belirlendi.

Otomobillerin Osmangazi’den geçişi 117.90 liradan 147.50 liraya çıktı. Ücreti dövize göre belirlenen köprüleri kullanacak vatandaşın geliri TL’nin değer kaybı nedeniyle erirken Hazine garantisi verilen müteahhitler yine dalgalanmadan etkilenmedi.

EN ÇOK İSTANBULLULAR HİSSEDECEK


Hazine garantili köprülerle birlikte, devletteki Fatih Sultan Mehmet ve Şehitler Köprüsü’nde de yeni tarifelerin dolara endeksli olarak ayarlanması tepki çekti. Otomobillerin geçişi 10.50 TL’den 13.25’e yükseldi. Ücret minibüsler için ise 13.50’den 17 TL’ye çıktı.

Karar gazetesinden Ali Yıldırım'ın haberine göre yeni düzenlemelerle birlikte cebi en çok sarsılan İstanbullular oldu. Asgari ücret başta olmak üzere hiçbir alanda döviz kriteriyle gelir düzenlemesi yapılmamasına rağmen köprülerde kurun gözetilmesi tartışma yarattı.

KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİNE YÜZDE 25 ZAM


15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Eski fiyat: 10,50

Yeni fiyat: 13,25

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Eski fiyat: 21,90

Yeni fiyat: 27,50

Osmangazi Köprüsü

Eski fiyat: 117,90

Yeni fiyat: 147,50

İstanbul- İzmir Otoyolu geçiş ücreti 292 TL’den 367 TL’ye çıkarıldı.

DOLARLA MI MAAŞ ALIYORUZ


Köprü ve otoyollara yeni yılla birlikte zam yapıldı. Önceki yıllarda bakım onarım adı altında devlete ait köprü ve otoyolların geçiş ücreti artarken, bu sene yap-işlet-devret modellerinde olduğu gibi kur baz alındı. Yeni yılda geçiş ücretleri ortalama yüzde 25 seviyesinde artış gösterirken, kur da son 1 yılda yüzde 25 yükseldi.

GEÇİŞ ÜCRETLERİ YÜZDE 25 ARTTI

Yine birinci sınıf araçlar için Osmangazi Köprüsü’nde geçiş ücreti yüzde 25 arttı. 117.90 TL’lik geçiş ücreti her iki yön için de 147.50 liraya ulaştı. İkinci sınıflar için de ücret 188.65 liradan 236 liraya yükselerek yüzde 26’ya yakın zamlandı.

Devamı >>>
HABERLER