Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Ünlü İktisatçı Mabid Ali Al-Jarhi, Ekonomi konusunda hem Batıyı hem Müslümanları eleştirdi..

Al-Jarhi, kendi yöntemini ise İbn-i Rüşt ve İbn-i Tufeyl gibi Müslüman alimlerin kullandığı analitik yöntem olarak tanımladı.

Ünlü İktisatçı Mabid Ali Al-Jarhi, Ekonomi konusunda hem Batıyı hem Müslümanları eleştirdi.

Dünyaca ünlü iktisat profesörü Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğretim üyesi Mabid Ali Al-Jarhi “ASBÜ Yayınları” tarafından neşredilen “Economic Analysis, An Islamic Perspective-1” adlı kitabının tanıtım programında konuştu. Program, ASBÜ Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

Al-Jarhi, bu kitap piyasa ekonomisine bir başkaldırıdır. Batılılar, İbn-i Rüşd ve İbn-i Tufeyl gibi Müslüman alimlerden kaynak göstermeden intihal ettikleri bilgileri de çarpıttılar. Klasik batı iktisadında özellikle Neoklasik iktisatta gerçek dışı varsayımlar üzerinden şekillendirilen ekonomi her üç, beş yılda bir kriz ile karşılaşıyor, dedi.

Al-Jarhi Müslümanların iktisatta başarı sağlayamamalarını ise iki temel esasa bağladı.

1- Siyaseten baskı altında oluşları, 2- İktisada sadece hukuk zaviyesinden bakmaları.

Al-Jarhi, kendi yöntemini ise İbn-i Rüşt ve İbn-i Tufeyl gibi Müslüman alimlerin kullandığı analitik yöntem olarak tanımladı.

Al-Jarhi, İslami finans konusunda ise, bu alanda faaliyet gösteren “Bazı Bankaların” Yahudilerin Tevrat’taki “Cumartesi Balık Tutma Yasak”ını hileli yollar ile delmelerine benzer bir şekilde hileli yöntemlerle çalıştıklarından halkın güvenini kazanamıyorlar, dedi

 

Kaynak: Her tarafUyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER