YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Türkiye güçlü sağlık sistemi ve sosyal yardımlarıyla koronavirüse karşı model ülke

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı Türkiye'nin güçlü sağlık sistemi, sosyal yardımlardaki başarısı ve zamanında alınan tedbirler, birçok ülkeye örnek teşkil etti.

Türkiye'nin, Çin'in Vuhan kentinde Aralık 2019'da ortaya çıkan ve daha sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından "pandemi" olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için aldığı sıkı tedbirlerin yanı sıra sağlık alanındaki başarısı, sosyal yardımlar ve ücretsiz maske dağıtımı gibi uygulamaları birçok ülkeye örnek oluyor.

Kovid-19 salgını, ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edildi.

Kısa sürede ülkedeki diğer bölgeler ve dünyanın farklı noktalarına da taşınan virüsün hızla yayılması ve dünyayı etkisi altına alması üzerine tüm ülkeler sosyal hayatta çeşitli kısıtlamalarla birlikte bazı sosyal ve ekonomik tedbirlerini de açıkladı.

Türkiye'de de salgının en başından itibaren ülkeye girişi ve yayılmasını engellemek amacıyla bütün kurumlarla etkin iş birliği içinde birçok tedbir alındı.

Güçlü sağlık sistemi ile dünyaya örnek olan Türkiye, bu alandaki tüm tedbirleri önceden alırken, sosyal devlet anlayışı ile yurt çapında ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak için bütün kurumlarıyla adeta seferberlik içinde çalışma yürüttü.

Hastane sayıları, kişi başına düşen yoğun bakım odaları ile farkını ortaya koyan Türkiye, bunun yanı sıra üretimin aksamaması için açıklanan ekonomik destek paketleri, ücretsiz maske dağıtımı, yaşlılara evlerinde maaş teslimi ve evsiz vatandaşlara konaklama gibi birçok alanda dünyaya örnek olacak çalışmalara da imza atıyor.

Kendi vatandaşlarının ihtiyaçlarının karşılanmasının dışında yardım talep eden 30'un üzerinde ülkeye de destek veren Türkiye, sağlık alanında da birçok ülkeyle görüş alışverişinde bulundu.

Alınan tedbirler kapsamında ilk olarak risk taşıyan ülkelere ve kademeli olarak da tüm komşu ülkelere sınır kapılarını kapatan Türkiye, daha sonra tüm ülkelere olan uçuşlara da ara verdi.

Yurt dışındaki vatandaşlarını da yalnız bırakmayan Türkiye, ilk olarak Vuhan'daki 32 Türk, 6 Azerbaycan, 3 Gürcistan ve bir Arnavutluk vatandaşı olmak üzere 42 kişilik kafileyi, 1 Şubat'ta Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi kargo uçakla Ankara'ya getirdi.

Devam eden günlerde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın farklı noktalarında gerçekleştirilen seferlerle buralardaki vatandaşların ülkeye getirilmesi sağlandı. Bu kişiler, hizmetlerine sunulan yurtlarda karantina süreçlerinin tamamlanmasının ardından evlerine gönderildi.

Yurt içinde de sıkı önlemler alan Türkiye'nin dünyaya örnek oluşturan sağlık sisteminde ortaya koyduğu başarısı üzerine birçok ülke bilgi paylaşımı talebinde bulundu.

İlk vakanın görülmesi üzerine etkin tedbirler aksatılmadan alındı

Hastalığın dünyada görülmesiyle kurulan ve dünyadaki gelişmeleri anlık izleyen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda süreç içinde sürekli güncellenen önlemler alındı.

Sağlık Bakanlığınca, virüsün Türkiye'ye girişini önlemek için kara hudut kapılarına sahra hastaneleri kuruldu. Kara hudut kapılarından gelen Türk vatandaşları sahra hastanelerinde gözlem altında tutuldu.

İlk vakanın 11 Mart'ta görülmesinin ardından yeni tedbirleri uygulamaya koyan Türkiye, ilk ve orta okullar ile liselerin 16 Mart itibarıyla tatil edilmesine ve öğrencilerin evden internet ve televizyon kanalları üzerinden eğitimlerine devam etmesine karar verdi.

Kafe, kıraathane ve eğlence merkezleri gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu mekanların geçici olarak kapatılması kararı alındı. Tedbirler kapsamında kamu görevlilerine yurt dışı yasağı getirildi ve üniversitelerdeki tatil süresince konferans, panel, sergi, toplantı, çalıştay, kongre gibi etkinlikler iptal edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı genelge ile halkın toplu olarak bulunduğu alanların, Bilim Kurulunca belirlenen şekilde, sık periyotlarla temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerler, binalar ve toplu taşıma araçlarına dezenfektanlar yerleştirilmesi talimatı verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı da camilerde cemaatle cuma ve vakit namazları kılınmasına ara verilmesini kararlaştırdı.

Türk hekimler virüsü izole etmeyi başardı

Ülkede günlük yapılan test sayısı 30 binin üzerine çıkarken, koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaç, vaka görülmeden depolandı. Birçok ülke ilacı kullanmak için çaba içindeyken Türkiye'de bu ilaçtan yaklaşık 1 milyon kutu hazır bekletildi.

Evde izole edilen hastaların dijital yöntemle takibi için cep telefonlarına indirilecek aplikasyonla iletişime geçilmesi için çalışmalarda son aşamaya gelindi.

Kovid-19 salgınına karşı yürütülen bilimsel çalışmalarda görev yapan Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Ankara Üniversitesinden Prof.Dr.Aykut Özkul'un, araştırmaları sonucunda virüsü izole etmeyi başardıkları açıklandı.

Vefa Sosyal Destek Grubu

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgede tek yaşayan, ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların mağdur olmaması için valiliklerle kaymakamların başkanlığında il ve ilçelerde Vefa Sosyal Destek Grubu oluşturuldu.

Bu kapsamdaki vatandaşların 112, 155, 156 ve diğer telefon numaraları üzerinden ihtiyaçları 22 Mart itibarıyla karşılanmaya başlandı. Bu kapsamda 1,5 milyondan fazla yurttaşın temel ihtiyaçlarıyla ilgili talepler yerine getirildi.

İhtiyaç sahibi ailelere biner lira yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu" veya "65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun" kapsamında düzenli merkezi sosyal yardım alan 2 milyon 111 haneye, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın 1000'er lira ödeme yapıldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında PTT şubelerinde yoğunluk oluşmaması ve önlemleri sekteye uğratmaması için ödemelerin elden teslim edilmesi kararlaştırıldı.

Bu çerçevede, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, İçişleri ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarınca başlatılan uygulama kapsamında, bekçi ve polis ekipleri refakatinde PTT görevlileri, yardımları ihtiyaç sahiplerinin evlerine ulaştırıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilk etapta verilen 1000'er liralık destekten faydalanmamış, ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye daha 1000'er lira nakdi destek verileceğini açıkladı.

Buna göre birinci faz sosyal yardım programı kapsamında 2 milyon 111 bin haneye verilen 1000'er lira nakdi sosyal destek programının ikinci fazında, 2 milyon 300 bin haneye daha 1000'er lira destek verilecek.

Vatandaşların herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmadan yardımlar belirlenen ihtiyaç sahiplerine evlerinde teslim edilecek. Koronavirüs tedbirlerinden olumsuz etkilenmiş ihtiyaç sahibi tüm kesimlere ulaşmak amacıyla sosyal yardımlarda 3. faz hazırlıkları da Bakanlıkça sürdürülüyor.

Kovid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında, Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) yapılan düzenlemeyle karşılanan yoğun bakım tedavi ücretleri iki katına çıkarıldı. Böylece yeni koronavirüs tanısı konulan her hasta için hizmet veren hastanelere de günlük 660 lira ödeme yapılması kararlaştırıldı.

Evsizlerin barınma ve diğer ihtiyaçları karşılanıyor

Kovid-19 hastalığı ile mücadele kapsamında gereken tedbirleri aksatmadan alan Türkiye'de, sokağa çıkma sınırlandırması 65 yaş üstünün yanı sıra 20 yaş altı gençleri ve çocukları kapsayacak şekilde genişletildi.

"Evsizlere Konaklama Projesi" kapsamında 81 ilde evsiz, mekansız ve kimsesiz kişilerin, tespit edilerek kamu kurumu misafirhanelerinde veya pansiyon, otel gibi yerlerde konaklamaları kararı alındı.

Belirlenen söz konusu mekanların bu kişilere salgın tehdidi ortadan kalkıncaya kadar tahsis edilmesinin sağlanması ve bu kişilerin temizlik, sağlık, temel gıda, giyim ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesi kararlaştırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde "Biz bize yeteriz Türkiyem" sloganıyla başlatılan kampanyada bugüne kadar yapılan destek yaklaşık 1 milyar 500 milyon lirayı buldu. Ayrıca 43 milyon lira da SMS olarak toplandı.

Devamı >>>HABERLER