Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Trump’tan Dağlık Karabağ mesajı: Hayal kırıklığına uğradım

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dağlık Karabağ’da Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ateşkesin bozulmasından hayal kırıklığı duyduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Dağlık Karabağda Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ateşkesin bozulmasından hayal kırıklığı duyduğu belirtildi.

Reuters haber ajansına göre Donald Trump, ABD aracılığıyla Dağlık Karabağ’da gerçekleşen Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki geçici insani ateşkesin bozulmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Habere göre Trump, “Bunu gördüğün zaman hayal kırıklığına uğruyorsun. Ülkeler bunu uzun süredir yaptıklarında olacağı budur” diye konuştu.

Daha önce Trump, New Hampshire’daki seçim konuşmasında, Dağlık Karabağ’daki çözüm sürecini “kolay durum” olarak niteleyerek, “Bunu hallederiz. Ne yapacağını biliyorsan kolaydır” demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan’ın 26 Ekim sabah 08.00'den itibaren geçerli olacak geçici insani ateşkeste anlaştığını duyurmuştu, ancak ateşkes yeniden bozulmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da bugün Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları ile ayrı görüşmeler yaparak ateşkesi uyma çağrısında bulunmuştu.

SON ÇATIŞMALAR NASIL ÇIKTI?

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın 27 Eylül Pazar günü yerel saatte Dağlık Karabağ'da 08.10'da sivil yerleşimlerine saldırdığı belirtilmişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Ermenistan'ın sınırdaki muharebe faaliyetlerini sonlandırmak ve sivillerin güvenliğini sağlamak için karşı saldırıya geçtik" ifadeleri kullanılmıştı.

DAĞLIK KARABAĞ SORUNU

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor ancak fiilen Ermenistan denetiminde bulunuyor.

Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın yanı sıra Laçin, Hocavend, Kelbecer, Ağdere, Ağdam, Cebrayıl, Fuzuli, Gubadlı ve Zengilan gibi Azerbaycan bölgelerini de kontrol altında tutuyor.

İşgal sonucu doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan 1 milyona yakın kişi yaşamlarını ülkenin diğer bölgelerinde sürdürüyor.

Tarafların 4-5 Mayıs 1994'te Bişkek'te, Bağımsız Devletler Topluluğu Parlamentolararası Meclisi, Kırgızistan Cumhuriyeti'nin Parlamentosu, Rusya'nın Federal Meclisi ve Dışişleri Bakanlığının inisiyatifiyle imzaladığı "Bişkek Protokolü" diye bilinen ateşkes anlaşması da kağıt üzerinde kaldı.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ'a yüksek statülü özerklik vadederken, Ermenistan bu bölgenin Azerbaycan'dan ayrılarak bağımsız olmasını istiyor.

Bişkek Protokolü'nün imzalanmasından bugüne kadar geçen 25 yılda yaşanan çatışmalarda, taraflarca net rakamlar verilmese de sayıları binlerle ifade edilen asker hayatını kaybetti.


Haber Kaynak : K24 Türkçe


HABERLER