TRUMP: TÜRKİYE’YE BÜYÜK YAPTIRIMLAR GELİYOR!

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yönelik olası ekonomik yaptırımlar, tutuklu IŞİD'lilerin durumu ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki askeri hareketlilik ile ilgili yeni tweetler paylaştı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ve ülkesinin izleyeceği tutumlar ile ilgili yeni tweetler atmaya devam ediyor. 

Trump, yine Türkiye'yi ekonomik yaptırım ile tehdit etti, büyük yaptırımların geleceğini yazdı: 

Donald J. Trump@realDonaldTrump

 · 1 sa

Brian Kilmeade over at @foxandfriends got it all wrong. We are not going into another war between people who have been fighting with each other for 200 years. Europe had a chance to get their ISIS prisoners, but didn’t want the cost. “Let the USA pay,” they said...

Donald J. Trump@realDonaldTrump

....Kurds may be releasing some to get us involved. Easily recaptured by Turkey or European Nations from where many came, but they should move quickly. Big sanctions on Turkey coming! Do people really think we should go to war with NATO Member Turkey? Never ending wars will end!

22 B

14:14 - 14 Eki 2019

 

200 yıldır birbiriyle savaşan insanların savaşına girmeyeceğiz. Avrupa’nın kendi IŞİD’li mahkûmlarını almak için bir şansı vardı fakat bedeli ağır geldi. “Biz değil ABD ödesin” dediler. Kürtler (olaya) dâhil olmamız için (bazı IŞİD’lileri) salıverebilirler. Türkiye ya da Avrupa milletleri tarafından yeniden ele geçirilebilirler fakat (bunun için) hızlı hareket etmeleri gerekiyor. Türkiye’ye yönelik büyük yaptırımlar geliyor. NATO üyesi Türkiye ile savaşa girebileceğimiz düşünülebilir mi? Hiçbir zaman bitmeyen savaşlar sona erecek!

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuda YPG'ye yönelik askeri operasyonunun başlamasından bu yana ABD Başkanı Donald Trump Türkiye ekonomisine yönelik yaptırımlar ile ilgili toplam dört tweet attı. 

7 Ekim'de "Daha önce yaptığım gibi Türkiye'nin ekonomisini mahvedeceğim" diyen Trump, Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin Türkiye'ye yaptırımlar ile ilgili hazırladığı yasa tasarısının görüşülebileceğini belirtmiş, Beyaz Saray ile Kongre'nin aynı görüşte olduğunu ifade etmişti.

Son olarak dün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de yaptığı açıklamada Washington'ın Türkiye'ye birdenbire yaptırım uygulayabileceğini belirtmiş, yaptırımların çok hafif başlayabileceği gibi maksimum baskı seviyesinde de olabileceği ifade edilmişti. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin ekonomisine yönelik tehdit içerikli mesajları ise aslında yeni değil. 

Trump daha önce 10 Ağustos 2018'de "Türk lirası çok güçlü dolarımız karşısında hızla düşüyor" demişti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump'a cevaben Rize'de yaptığı konuşmada "Onların doları varsa bizim de Allah'ımız var" demişti.

Trump'ın Türkiye'de FETÖ ve PKK'ya üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, siyasi ve askeri casusluk gerekçesiyle Türkiye'de ev hapsine çarptırılan Amerikalı rahip Andrew Brunson sebebiyle attığı tweetler ve ekonomik tehditler nedeniyle dolar 7 lirayı aşmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı 1 Ağustos 2018'de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül hakkında yaptırım kararı çıkartmış, 13 Ekim'de ABD'li rahip serbest bırakılmıştı. 

ABD'de Türkiye'ye dönük yaptırımlar, Ankara'nın Moskova'dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından Temmuz ayında da gündeme gelmişti. 

CAATSA olarak bilinen ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlarla Mücadele Etme Yasası, doğalgaz, petrol, finans, güvenlik ve savunma sektörlerine yönelik yaptırımları düzenliyor. 

Başkan’a 12 yaptırımdan en az beşini uygulama yetkisi veriyor. 

ABD'de Türkiye’ye yönelik yaptırım konuşmalarının yapıldığı en etkili yer ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komisyonu olarak biliniyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 23 Mayıs’ta  S-400 gerilimiyle ilgili Türkiye’nin ABD’den gelebilecek olası yaptırımlara hazırlandığını söylemişti.

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili ABD'den gelen yaptırım tehditleri ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu ifadeleri bu sürecin biraz nükteleri olarak görmek istiyorum" diye konuşmuştu.  

Dolar/TL son gelişmelerin ardından son dört ayın zirvesini gördü.

Trump ve Cumhuriyetçi Senatör Graham’ın “yaptırım” açıklamalarının ardından Dolar/TL, güne 5,89 seviyesinde başlayıp 5,93 lira üzerine kadar çıktı.

Haber Kaynak : Independet Türkçe


HABERLER