Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


TRUMP, PYD’Yİ “MAYIN EŞEĞİ” OLARAK MI KULLANDI?(*)

Doğru Haber Gazetesi’nde, yayımlanan, Trump’ın PYD ile olan ilişkisine dair, Trump’ın, ‘emperyalist saiklerle işi bittiğinde ‘adamını satar’ anlayışını ifade eden “Napolyon Bonapart Normandiya Angel...” adlı analiz…

2014’ten bu yana PYD’ye stratejik müttefik gibi davranan ABD son tahlilde PYD’yi yüzüstü bıraktı.

Türkiye’nin politik duruşu Trump’un bu “ihanet”inde ne kadar etkili oldu bilinmez. Lakin Donald Trump’un attığı twitlerde kendisi için Rakka ve Münbiç'te savaşan örgüte karşı takındığı tutumdan dolayı herhangi bir pişmanlık ya da üzüntü emaresine rastlanmıyor. Hatta dalga geçiyor...

Örneğin ilk twitlerinin birinde "Kürtler bizimle(bizim için) savaştı ama bunun için devasa boyutlarda para ve ekipman aldılar" dedi.

PYDlilerin "Bize ihanet ettiniz" sözlerine verilen cevap buydu. Evet savaştınız ama paranızı aldınız ama...

Devam edecek olursak…

PYD cephesindeki “Amerika bize ihanet etti” seslerine bir kez daha cevap verdi Trump:  "Kürtler bize 2. Dünya Savaşı'nda yardım etmediler, sözgelimi Normandiya'da yardım etmediler” twitini attı.

ADAM BİLDİĞİN DALGA GEÇİYOR

Aslında PYD ile dalga geçilen bir twitti bu. Lakin twiti atan Amerikan devlet başkanı olunca analistler ve proflar başladılar 2. Dünya Savaşında Kürtlerin tutumunu incelemeye…

Misal Missouri Üniveristesi’nde Ortadoğu profesörü Djene Rhys Bajalan ve  Fransa’daki Neuchatel üniversitesi  tarih profesörü Jordi Tejel Trump’un saçmalığına cevap olarak  açıklama bile yaptılar.

Özetle “Kürtlerin o tarihte ulus devletleri yoktu ama 2. Dünya savaşında Kürt savaşçılar vardı, İngiliz Ordusunda ve Kızıl Orduda savaştılar…” dediler

Akıl tutulmasının zirvesi…

Hani bir deli kuyuya bir taş atar meselesi var ya… İşte o… Trump’un dalga geçmek için kullandığı argümanlar birileri tarafından araştırma konusu edilebiliyordu.

TOPARLANIN EVE GİDİYORUZ, PYD’DEN BİZE NE!

Hızını alamıyordu üst üste twit atıyordu Trump…

 “IŞİD’i yüzde yüz yenilgiye uğrattıktan sonra , birliklerimizi büyük ölçüde Suriye’den çıkarttım. Bırakın Suriye ve Esad, Kürtleri korusun ve kendi ülkeleri için Türklerle savaşsın.”

Geçen hafta atılan twit bugünlerde gerçekleşti. Esed rejimi PYD’yi korumak için harekete geçti. Bu twit PYD liderlerine “sen bana IŞİD savaşında lazımdın, şimdi başının çaresine bak!” mesajıydı.

Devam etti  Trump ama dalga geçmeden duramazdı. Bu kez PYD’yi korusun diye Napolyon’u örnek verdi.

SİZİ NAPOLYON KORUSUN!

“Kürtleri korumak için Suriye’ye yardım etmek isteyen herhangi biri, benim için iyidir. Rusya, Çin ya da Napolyon Bonapart. Umarım hepsi başarılı olur”

Evet… Napolyon Bonapart sizi korusun herhalde ciddi bir söylem değildir.

“PYD BİR MELEK DEĞİL, İŞİD’DEN DE KÖTÜLER”

Trump’un PYD’ye yönelik dalga geçen twitlerinin sonu kesilir mi bilinmez ama son açıklama (dikkat twit değil) eski iş ortağı (yoksa eski uşağı mı denmeliydi) ile aşırı doz dalga geçmektir.

Trump’un açıklaması şu şekilde…

 'Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen IŞİD'den daha kötü'

Açıklamanın devamı da girizgah kadar ilginç. Amerika’nın Suriye topraklarında olmasının mantıksızlığını anlatmaya çalışan Trump PYD için “Onlar melek değil!” diyerek kapanışı yapıyor.

IŞİD’e karşı savaşında mayın eşeği niyetine kullandığı PKK/PYD için “IŞİD’ten daha kötüler” ifadesi sonrası PKK/HDP’liler “Amerika IŞİD’e destek veriyor” derlerse şaşmamak gerek.

Keşke kullanıldıklarını anlasalardı.

Bitirelim artık…

Emperyalist politika böyle bir şeydir.

Önce “sen bir meleksin” der, algı operasyonları ile aklını başından alırlar… Sonra binlerce tır silahla donatırlar ve “artık biz stratejik ortağız” deyip sizi Rakka önlerine sürerler,  IŞİD’le savaşırsınız binlerce (Salih Müslim’in ifadesi ile (11.000. 000) on bir bin) militanınızı kaybedersiniz, sonra sizin için “Sen bir melek değilsin, IŞİD’ten daha kötüsün” derler.

Sana kalan (her zaman olduğu gibi) kullanılmak olur.

______________

NOT: 'Mayın Eşeği' ifadesi, analizde yer almaktadır.


Haber Kaynak : Doğru Haber