YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Telefonları sadece Wi-Fi sinyalleriyle şarj edebilecek teknoloji geliyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ekibinin geliştirdiği yeni metot sayesinde, ortamdaki radyasyondan enerji elde etmek mümkün olabilir. Tabi henüz bu teknoloji tasarım aşamasında ve henüz test edilmedi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ekibinin geliştirdiği yeni metot sayesinde, ortamdaki radyasyondan enerji elde etmek mümkün olabilir. Tabi henüz bu teknoloji tasarım aşamasında ve henüz test edilmedi. 

Günümüzde kablosuz şarj teknolojisi, telefonları şarj cihazına temas ettirmek gerektiğinden halen çok da kullanışlı değil. Fakat günümüz teknoloji dünyasında baya bir terahertz radyasyon var ve bu enerji kullanılamadığından oldukça büyük bir kayıp oluşuyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden(MIT) bilim insanları bu artık enerjiyle, akıllı telefonlar gibi cihazları şarj etmenin bir yolunu bir yolunu bulmuş görünüyor.  

Terahertz radyasyon, kızılötesi ile mikrodalga spektrumu arasında yer alan yüksek frekanslı dalgalardan oluşur.

Günümüzde bir çok cihaz, Wi-Fi sinyalleri ile terahertz radyasyon üretmektedir.

Terahertz radyasyon enerji elde etmek için dokunulmamış bir altın madeni gibi gözükse de, bilim insanları için ortamdaki radyasyondan enerji elde etmek çok zordu.

İşte MIT ekibinin geliştirdiği yeni metot sayesinde, ortamdaki radyasyondan enerji elde etmek mümkün olabilir. Tabi henüz bu teknoloji tasarım aşamasında ve henüz test edilmedi. “Etrafımız terahertz bölgesinde elektromanyetik dalgalarla sarılıdır.

Eğer bu enerjiyi kullanabileceğimiz bir enerji kaynağına dönüştürebilirsek günlük hayatta yaşadığımız şarj sıkıntısını çözebiliriz,” diyor araştırmanın baş yazarı Hiroki Isobe. Ekibin geliştirdiği cihaza terahertz redresör(doğrultmaç) deniyor.

Altta bor nitrür tabakadan oluşan grafen kare iki anten tarafından destekliyor. Bu anten havadan terahertz radyasyon toplayarak,grafenin üstüne geçen sinyali yükseltiyor. Sonra elektronlar grafenin üzerinde aynı yöne akarak, doğru akım(DC) üretiyor.

Kaynak: timeturk.comHABERLER