Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Suudi Arabistan'dan flaş Umre kararı

Suudi Arabistan, salgın nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarının umre kurallarına yeni güncelleme getirdi. Riyad yönetimi üç aşamadan oluşan yeni protokolü hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Hac ibadetinin sona ermesiyle umre sezonunun açıldığını duyuran Suudi Arabistan, geçtiğimiz günlerde harem alanı ve çevresindeki sosyal mesafe kuralını kaldırmıştı. Alınan kararın üstünden günler geçmeden Riyad yönetimi, dünya genelinde yayılan Koronavirüs (Kovid-19) varyantı Omikron nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarının umre kurallarına yeni güncelleme getirdi.

UMRE İÇİN ÜÇ AŞAMALI ÖNLEM

Suudi Arabistan'ın yabancı ülke vatandaşları için hayata geçirdiği yeni protokol üç aşamadan oluşuyor. Aşı, PCR ve karantina uygulamalarının bulunduğu üç aşamada başka ülkelerden gelen umreciler için ülkeye kabul sağlanacak.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın hayata geçirdiği yeni protokole göre ilk aşamada ülke yönetiminin onayladığı Koronavirüs aşısını olan kişiler karantinaya tabi tutulmayacak. Suudi Arabistan'ın kabul ettiği Koronavirüs aşıları ise 2 doz Pfizer BioNTech, Comirnaty, Oxford AstraZeneca, Covishield, SK Bioscience, Vaxzevria, Moderna, Spikevax ve 1 doz Johnson & Johnson olarak açıklandı.

Bir diğer seçenek ise Suudi Arabistan'ın onaylamadığı ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanan aşılar için çift doz aşılı kişiler üç gün karantinaya girecek.

Karantina sonunda bu kişilerin ülkeye kabul edilmesi için negatif PCR sonucuna sahip olmaları istenecek.

Daha önceden yayımlanan Umre şartlarında yaş sınırı kararı yer alıyor. Alınan kararda Umre ziyareti yapacak yabancıların 18 ile 50 yaş aralığında olması gerekiyordu.
Anahtar Kelimeler: Suudi Arabistan' kararı

HABERLER