SUUDİ ARABİSTAN, SURİYE'DEKİ İRAN NOKTALARINI VURDU

Suriye’nin Bukemal bölgesinde faaliyet gösteren İran güçlerine Suudi Arabistan savaş uçakları tarafından hava saldırısı düzenlendiği öne sürüldü

Independent Arabia’nın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Suudi Arabistan hava kuvvetlerine ait savaş uçakları, dün Suriye’nin Bukemal bölgesindeki İran milislerini bombaladı.

Kaynak, İran destekli milislerden ölü ve yaralılar olduğunu ve milislere ait mühimmatların imha edildiğini bildirdi.

“Aramco saldırısının yapıldığı yer vuruldu”

İsmini açıklamak istemeyen Batılı kaynak, Suudi Arabistan’a ait uçakların, İran tarafından kullanılan Aramco’ya yapılan saldırının başlangıç noktası olarak tahmin edilen bölgeyi hedef aldığını, buradaki Feylak El Kudüs güçlerine ait mühimmatların ve füze bataryalarının imha edildiğini aktardı.

Daha önce Suudi medyasında çıkan haberlerde, savaş uçaklarının Suriye’deki İran destekli grupların olduğu bölgede keşif uçuşu yaptığı bilgisi yer almıştı.

Independent Arabia’ya konuşan kaynak, koalisyon güçlerinin son zamanlarda sadece IŞİD ve kalıntılarını değil, Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren, Feylak El Kudüs gibi İran destekli grupları da hedef aldığını vurguladı.

Kaynağa göre, Suudi Arabistan’ın bu hamlesi, Aramco şirketine ait petrol tesislerine yapılan saldırıya karşı bir uyarı niteliğinde.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün sabah saatlerinde hangi ülkeye ait olduğu saptanamayan savaş uçaklarının Bukemal bölgesinde hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

Haber Kaynak : Independet Türkçe


HABERLER