Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


SURİYE'DE ÇIKARLAR SAVAŞI! ABD-RUSYA PASLAŞIYOR

Türkiye ile ayrı ayrı mutabakat imzalayarak PKK/YPG'lileri sınırdan en az 30 kilometre geri çekme sözü veren ABD ve Rusya sırasıyla örgüte yardım etme faaliyetlerini sürdürüyor. Rusya’nın “M4 karayolunun güneyine çekildiler” dediği örgütün aslında çekilmediği kaydediliyor. Macaristan'a ziyareti öncesi Ankara'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili “Bunların buradan çekildiği veya çekileceği sözünü 120 saat içinde bize verenler, şu anda bunu gerçekleştirmiş değil” demişti. Geçtiğimiz günlerde de Tel Abyad’ın güneyindeki Ayn İsa'da Rusya ile YPG “koordinasyon merkezi” kurulmuştu. Yerel kaynaklar hafta başında kurulan merkezde Rus subaylar ile PYD liderlerinin birlikte çalışmalar yürüttüğünü belirtmişti.  

RUSYA'DAN YPG'YE SİLAH YARDIMI

Ayrıca koordinasyon merkezine geçtiğimiz çarşamba günü 25 araçlık silah, mühimmat ve askeri araç sevkiyatı yapılmış YPG’ye yardım sırası Rusya’ya geçmişti. Konvoyun görüntülerini yayınlayan PKK'ye yakın yayın organları silah ve mühimmatın kendilerine destek amacıyla getirildiğini vurgulamıştı.

ABD VE RUSYA SURİYE’DE BİRLİKTE HAREKET EDİYOR

Görünürde iki rakip olan ABD ve Rusya Suriye’de resmen çıkar amaçlı paslaşıyor. ABD çekildiği yerlere Rusya yerleşiyor. ABD’nin YPG’ye yardımlarını azaltmasıyla birlikte Rusya 25 araçlık silah ve mühimmat gönderdi. Suriye’de çıkarlar savaşının emperyalistlerin kendi aralarında paslaşmasına dönmesi bölge için öncekinden daha farklı bir durum değil. Bölge halklarını düşünmeden sadece kendi kirli ajandalarını uygulayıp bölgenin kaynaklarını sömürme, emperyalist sömürgeciliğin her zaman yaptığı alışılagelmiş oyun. Bu kaynakları daha iyi sömürmek için de binlerce kilometre ötelerden gelip kendi aralarında sürdürdükleri rekabet ile kaynakları tüketeceklerine anlaşarak Müslüman coğrafyasını talan ediyorlar. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu ile ilgili gizli anlaşmanın olup olmadığı yönündeki soruya, “ABD ile bugün herhangi bir konuda anlaşmanın mümkün olduğunu düşünmüyorum.” demişti ama Suriye’de sahada yaşananlar bunun böyle olmadığını ortaya koyuyor.

ABD VE RUSYA’NIN ORTAK TEPKİSİ

Hatırlanacağı üzere Türkiye’nin Suriye Milli Ordusu’yla (SMO) birlikte Suriye’nin kuzeyine yönelik başlattığı operasyon ABD’nin de Rusya’nın tepkisini çekmişti. ABD medyası, Trump’ın 9 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektubu yayımlamış, mektupta Türkiye’yi yaptırımla tehdit eden ABD Başkanı, diplomaside yeri olmayan argo ifadelerle hakaretlerde bulunmuştu. Bunun üzerine Türkiye, Suriye’nin kuzeyine operasyon başlatmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yaptığı açıklamada, "Amacımız ABD-Türkiye ilişkisini kırmak değil" diyerek, "Bölgedeki istikrarsızlığın sorumlusu Erdoğan'dır" ifadesini kullanmıştı.

Devamı >>>

 


Haber Kaynak : Doğru Haber


HABERLER