Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Sisi: Mısır’ın Libya’ya yapacağı doğrudan müdahale uluslararası meşruiyet kazanmıştır

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ordunun Mısır’ın ulusal güvenliğini ülke sınırları içinde ve dışında savunabileceğini söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, ülkenin batısındaki Mısır Hava Kuvvetleri birliklerini ziyareti sırasında askerlere hitap ederek, “Sınırlarımız içinde veya gerekirse sınırlarımızın dışında herhangi bir görevi yerine getirmek için hazırlıklı olun” dedi.

Türkiye’nin desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaşan general Halife Hafter’in müttefiki Libya Temsilciler Meclisi’ni tek meşru otorite olarak nitelendiren Sisi, “Artık gerek kendimizi savunma açısından, gerek Libya’da seçilmiş tek meşru otorite olan (Tobruk’taki) Temsilciler Meclisi’nin talebi üzerine olsun Mısır’ın (Libya’ya) yapacağı herhangi bir doğrudan müdahale uluslararası meşruiyet kazanmıştır” dedi.

Libya’da ateşkesi hedeflediklerini söyleyen Sisi, “(Libya’ya müdahale durumunda) Hedeflerimiz, ülkenin batı sınırını korumak ve Mısır’ın ulusal güvenliğinin bir parçası olması hasebiyle Libya’da güvenlik ve istikrarın hızlı bir şekilde sağlanmasını desteklemek, Libyalıların akan kanını durdurmak, derhal ateşkesi sağlamak ve Birleşmiş Milletler gözetiminde kapsamlı müzakereleri başlatmak olacaktır” diye konuştu.

‘SABRIMIZ ZAYIFLIĞIMIZDAN DEĞİL’

Mısır Cumhurbaşkanı, 8 Haziran itibarıyla Libya geneli için ateşkes çağrısı yaptıkları Kahire Bildirgesi’nin kabul görmemesini de eleştirdi. Sisi, Hafter ve Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, 6 Haziran’da Mısır’ın başkenti Kahire'de ortak açıklama yapmış, tüm tarafları ateşkese davet etmişti.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlerin Sirte ve Cufra kentlerine harekat düzenlemesinin “kırmızı çizgiyi geçmek” olacağını belirten Sisi, “Sirte ve (güneyindeki askeri üsse sahip) Cufra kırmızı çizgidir. Libya’yı Libyalılardan başkası savunmayacaktır. Yardım etmeye ve destek vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir zaman kimseye karşı savaş açmadık ve hiç kimsenin egemenliğine saldırmadık” diyen Sisi, şöyle devam etti: “Size saygı gösterdik ve müdahale etmedik. Çünkü tarihe, siz zor durumdayken ülkenize müdahale ettiğimizin yazılmasını istemiyoruz. Ancak şimdi durum değişti. Arap ulusal güvenliği ve Mısır-Libya ulusal güvenliği sarsılıyor. Libya’nın güvenlik ve istikrarından başka bir şey istemiyoruz. Bizim ağırbaşlılığımızı zayıflık, sabrımızı da tereddüt olarak algılayanlar yanılıyor. Bizim sabrımız, zayıflık ya da tereddütten değil, durumun netleşmesi ve gerçeklerin ortaya çıkması içindir.” (Kaynak: AA) 

Artı Gerçek


Haber Kaynak : Haber Duruş Haber Merkezi


HABERLER