YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Şeyhmuz Alpsoy'un Eşi ve Yakınları: Kronik Hastaların İnfaz Yasasından Yararlanmamaları Adalet ve Hakkaniyete Aykırıdır

Şehmus Alpsoy, 28 Şubat mağduru olarak 20 yıla yakındır cezaevinde..

Şehmus Alpsoy, 28 Şubat mağduru olarak 20 yıla yakındır cezaevinde..

 “7242 sayılı İnfaz Düzenlemesi Kanunu”ndan Alaattin Çakıcı gibi diğer mahkumlar faydalanabilirken  Şeyhmuz Alpsoy ve Onun gibi hasta mahkumlar faydalanamadı.

İktidar , meydanlarda Ömer'ler ararken,Ömer'in  Adaletini hiçe sayıp Adalet bekleyen Hasta ve Yaşlı Mahkumları görmezden geldi çağrılarına kulak tıkadı. 

20 yıla yakındır cezaevinde bulunan ve ileri derecede Kolon Kanseri olup, kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak kadar tedaviye muhtaç olan İsa Alpsoy’un tutukluluğu hala devam ediyor.

Kamuoyu ve Hasta Mahkumların yakınları,  ağır hasta mahkumların Koronavirüs salgını nedeniyle, risk grubunda olduklarından infaz yasasından yararlanmalarını istiyor.

Şeyhmuz ALPSOY'un Eşi Suat ALPSOY, Hertaraf Haber’e şu açıklamaları yaptı:

“Eşim, ağır derecede hasta. Hastalığı gün geçtikçe ağırlaşıyor. Genel ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çekiyor. Kendisi kanser hastası. Evde rahatsız (engelli) çocuğumuz da var. Her zaman çocuğumuzu  bırakıp yanına bile gidemiyorum. Koronavirüs nedeniyle  daha steril bir ortamda tutulması gerekiyor. Özel infaz kanunundan eşimin ve diğer hasta mahkumların yararlandırılmasını istiyorum. Bilirsiniz Kanser hastalığı sıkıntılı ve çok zor. Hastalığa yakalanan kişilerin bakıma ihtiyacı oldukça fazladır. Hiç olmazsa zor günlerini evlerinde geçirsinler.

Buradan yetkililere sesleniyorum : “Adalet herkese lazım olan bir değerdir. Mazlumların feryadını lütfen işitiniz””

HÜDAPAR GİK Üyesi Av. Hasan BOZDAŞ,  Hertaraf Haber’e Şeyhmuz ALPSOY’la ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Şeyhmuz Alpsoy 2000 yılından bu yana cezaevinde.  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ağır ceza infaz koşulları altında.  2016 yılında Kolon Kanserine yakalandı, ağır ameliyatlar geçirdi ve ağır bir tedavi süreci geçirdi. Geçirmiş olduğu ameliyatlardan ötürü de, şu anda vücudu sağlıklı bir insanın vücudu değil, kendi ihtiyaçlarını kendi bakımını tam olarak gideremiyor bununla beraber rahatsızlıklarda sürekli nüksediyor.

Hem hijyen, hem beslenme, hem de havalandırma anlamında iyi koşullara ihtiyacı var, cezaevi koşulları buna müsade etmiyor. Rahatsızlığının gerektirdiği, yeterli beslenme programı cezaevi imkanları da yok Yine havalandırma yok. Moral motivasyon yok malum ağır ceza infaz şartlarında..

Bu anlamda Şeyhmuz Alpsoy, hem sıhhat açısından hem de iyileşmesi için gerekli olan motivasyon anlamında şuanda kötü bir süreç içerisinde.

Biz bu infaz indirimiyle beraber; özellikle hangi suçu işlemiş olursa olsun, ağır hasta,  kronik hasta mahkumların bundan yararlandırılması gerektiğini düşünüyorduk ve bu kapsamda bu insanların cezalarının özel infaz koşulları altında devam ettirilmesini bekliyorduk fakat sadece belli suçlara uygulandı bu. Bazı suçlar kıstas dışı bırakıldı. Bu da Hakkaniyete, ölçülülük ve adalet ilkesine aykırıdır.

Şeyhmuz Alpsoy’un şuanda cezaevi koşulları içerisinde sürekli nükseden rahatsızlığı nedeniyle sağlıklı bir hayat sürmesi imkansızdır. Bu anlamda koşullarının ve durumunun en kısa sürede düzletilmesi gerekiyor,  özel infaz koşulları içerisinde ailesinin yanına gönderilmesi gerekiyor.”

Fuat TAŞCI – Hertaraf Haber- Ankara

Haber Kaynak : Her Taraf