ŞEHİR ÜNİVERSİTRESİ REKTÖRÜ ÇELİKCAN: CUMHURBAŞKANI’NDAN RANDEVU İSTEDİK, ÇÖZÜLEMEYECEK HİÇBİR MESELE YOK

Ekonomik sorunlarla boğuşan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin rektörü Çelikcan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu istediklerini söyledi

İndependent Türkçe muhabiri gazeteci Cihat Arpacık’nın Şehir Üniversitesi Rektörü ile ‘konu bağlamında’ yapmış olduğu röportaj…

1986 yılında, aralarında Ahmet Davutoğlu, Mustafa Özel ve Murat Ülker tarafından kurulan Bilim Sanat Vakfı özellikle 28 Şubat’la birlikte kendilerini akademik hayattan dışlanmış hisseden muhafazakar gençlerin uğrak mekanıydı.

Önce Aksaray ardından da Vefa semtlerindeki binada; tarih, sosyoloji, sinema, uluslararası ilişkiler seminerlerini akademik bir disiplinle veren vakıf, 2008 yılında bir üniversite kurdu: İstanbul Şehir Üniversitesi.

Kendisini kanıtlamış akademisyenleri kadrosuna katan üniversite sosyal bilimler alanında yoğunlaştı. 

Abdulhamit Kırmızı, Engin Akarlı, Erdem Başçı, Ferhat Kentel, Ergun Özbudun, Gökhan Çetinsaya, İsmail Kara, Mesut Yeğen gibi isimlerin ders verdiği üniversiteye çok sayıda ülkeden yabancı öğrenci de geldi.

Üniversite her ne kadar Bilim Sanat Vakfı’nın da olsa kamuoyunda “Ahmet Davutoğlu’nun üniversitesi” olarak konuşuluyor. Davutoğlu, AK Parti ile yollarını ayırınca üniversite bazı uygulamaların hedefi oldu. Bu nedenle üniversitenin karşı karşıya kaldığı ekonomik darboğazın zamanı manidar bulunuyor.

Eski Başbakanlardan Davutoğlu, yeni bir siyasi hareket başlatmak için kolları sıvamışken Danıştay, üniversiteye tahsis edilen bir parsel arazinin tahsisini iptal etti.

Halkbank ise bu karara dayanarak daha önce üniversiteye verdiği kredilere gösterilen teminatın dayanıksız kaldığını ileri sürdü ve alacaklarını geri çağırdı. 

Okulun tüm banka hesaplarına haciz uygulandı ve üniversite çıkılması zor bir darboğaza girdi

Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, Cihat Arpacık'a açıklamalarda bulundu / Fotoğraf: Independent Türkçe 
Konu bir süredir kamuoyunun ilgisini çekiyor

Tartışmalara konu olan Dragos’taki kampüste, üniversite rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan, ülkenin en önemli anayasa hukukçularından biri olarak gösterilen Prof. Dr. Serap Yazıcı, İslami İlimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara ve öğrencilerle konuştuk.

Akademik ve idari kadro yaşanan sıkıntıları öğrencilere aksettirmemek için çaba sarf etse de öğrenciler yaşananların farkında.

“Cumhurbaşkanından randevu bekliyoruz”

Bunun için “Şehir Hepimizin” adında bir insiyatif kuran öğrenciler, imza kampanyası ve forumlar düzenliyor. Ama okuldaki hiç kimse yakın zamanda Şehir Üniversitesi’nin başına geleceğini bilmiyor.
 

 

 


İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Peyami Çelikcan, birkaç hafta önce Bilim Sanat Vakfı yöneticileriyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu istediklerini söyledi.

Geçen hafta sonu görüşmeyi umduklarını ama bir cevap alamadıklarını belirten Çelikcan, Cumhurbaşkanlığı’ndan randevu taleplerine cevap beklediklerini ifade etti.

Çelikcan’a göre çözülemeyecek hiçbir sorun yok. Sadece başka kurumlara ve hatta futbol kulüplerine tanınan hakların kendilerine de tanınmasını istiyor.

Haciz kararıyla üniversitenin harcama yapamaz bir hale getirildiğini belirten Çelikcan, “Bunları aşmak için bütün mensuplarımızla birlik-beraberlik içinde el ele vererek büyük bir çaba gösteriyoruz. Şu ana kadar eğitim-öğretim faaliyetimizde aksama olmadı. Öğrenciler mağdur olmadı ama çalışanlarımıza maaş ödeyemedik. Çalışanlarımız da gerekli anlayışı gösteriyorlar ama vakit geçtikçe sorun ağırlaşıyor” dedi.

Faturaların bir kısmını hayırseverlerin bağışlarıyla ödeyebildiklerini söyleyen Çelikcan, şöyle devam etti: 

"Üniversiteye, bu zor durumunda katkıda bulunmak isteyen hayırseverler küçük ihtiyaçlarımızı karşılıyorlar. Ama bu aylara yayılan bir probleme dönüşürse aksamalar yayılacak. O duruma gelmesin istiyoruz. "

Burası Türkiye’nin güzide üniversitelerinden bir tanesi. Bugüne kadar yaptığı araştırmalarla, yayınlarla ve öğrencilerinin başarısıyla itibar kazanmış bir üniversite. 

Bu üniversitenin oluşturduğu özgün modelin sürdürülmesi ülkemiz açısından önemli."
“Keşke Murat Ülker’in desteği devam edebilseydi”

Kuruluşunda üniversitenin en önemli bağışçısı Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak Holding'in bütün taahhütlerini yerine getirdiğini ve bu taahhütlerin hiçbirinin sonsuz olmadığını söyledi.

Bu açıklamayı sorduğumuz Çelikcan, “Murat Ülker Bey, üniversitemizi, kuruluşundan 2016’ya kadar destekledi. Kendilerine minnettarız. Allah razı olsun. Böylesi bir üniversite modelinin kurulmasına katkıda bulundular. Açıklamayı saygıyla karşılıyoruz. İçeriğiyle ilgili bir yorum yapmayı çok doğru bulmam. Keşke mümkün olsa, devam etseydi de biz bu süreçleri çok daha kolay atlatabilseydik. Ama koşullar buna el vermediği için tercihleri doğrultusunda böyle bir karar aldılar” şeklinde konuştu.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün üniversitenin durumuyla ilgili devreye girerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığı biliniyor

Üniversitedeki öğrenciler, eğitim yuvasına haksızlık yapıldığını düşünüyor / Fotoğraf: Independent Türkçe 
Rektör Çelikcan bu konuyu “sevindirici” olarak değerlendiriyor. Gül’ün, üniversite kuruluşunda katkısı olduğunu dile getiren Çelikcan, “Sahiplenme duygusu içerisinde bir sorumluluk hissederek Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşüp desteklerini talep ettiğini anlıyoruz. İnanıyoruz ki aklıselim galip gelecek. Hukukun üstünlüğünü görmüş olacağız ve bu mali baskıdan hukuk yoluyla kurtulmaya çalışacağız” dedi.

Devamı >>>HABERLER