Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Şehir Üniversitesi’ni kapatmak için hazırlanan yasa jet hızıyla komisyondan geçti

Bilim ve Sanat Vakfı’nın kurduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kapısına kilit vurulmak için hazırlanan yasa tasarısı, komisyondan geçti. Şehir Üniversitesi’ni CHP’li vekiller savundu.

Mevcut düzenlemeye göre, bir üniversitenin tamamen kapatılabilmesi için kurucu vakfa kayyum atanması halinde dahi tek yetkili organ vakıf mütevelli heyeti iken; Yüksek Öğrenim Kanunu'nun bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını öngeren tasarı ile komisyondan geçirilen yeni kanun maddesine göre bu yetki YÖK’e devredildi.

Kurucuları arasında Ahmet Davutoğlu’nun da olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na ve öncesinde de vakfın kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’ne kayyum atanmıştı. 

AK PARTİ VE MHP’NİN OYLARIYLA KABUL EDİLDİ

Yüksek Öğrenim Kanunu'nun bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını öngeren tasarıdaki ilgili maddeye göre vakıf mütevelli heyeti, üniversite üzerindeki tüm yetki ve haklarını kaybediyor ve tümüyle YÖK’e devredilerek Şehir Üniversitesi’nin kapanmasının önü açılıyor.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’na getirilen teklife İYİ Partili Şenol Sunat, CHP’li Utku Çakırözer ve HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki itiraz etti.

İYİ Partili Şenol Sunat, ilgili maddeye ilişkin olarak “12. madde bana Şehir Üniversitesi’ni hatırlatıyor.” derken, HDP’li Mehmet Rüştü Tiryaki de “Yani hepimizin aklına gelen o.” diyerek, endişelerini ortaya koydu. Ardından söz alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de Şehir Üniversitesi’nin son aylarda yaşadığı süreci aktardı.

MUHALEFETE CEZA İÇİN KAPATILDI

CHP’li Utku Çakırözer, “Hem Genel Kurul’da hem de Plan Bütçe Komisyonu’nda birçok sektöre maddi imkanlar, aflar ve ödeme kolaylıkları çıkardık, bunu da hep o sektör yaşasın, o sektörde istihdam edilen insanlar yaşasın diye çıkardık ama ilginç bir şekilde iktidar, geçtiğimiz aylarda, büyük olasalıkla tabii yorumu size aittir, içinden çıkan muhalif hareketlere tepki olarak bir üniversiteyi ve onu kuran vakfı resmen kapattı, adı kapanma olmadı da devredildi.” dedi.

Çakırözer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında bakarsanız, üniversite ve onun kurucu vakfı biz bunu ödemek istiyoruz diye çok talepte bulundu, buna bir ödeme kolaylığı sağlanabilir mi diye ama işte, medya kuruluşu satın alınsın diye kredi veren kamu bankaları bile buna sırt döndü ve bu noktada da Şehir Üniversitesi bir başka üniversiteye devredildi, vakfına kayyum atandı. Geldiğimiz noktada da bu madde çok açık bir şekilde nokta atışı ile Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasını içeriyor.”

Vakıf üniversitelerinin faaliyetlerinin durdurulması, öğrencilerinin eğitiminin devamı gibi konularda da düzenlemeye yer verilen teklifin 13. maddesinin, Şehir Üniversitesi’ni kapatmaya imkan tanıyacak şekilde hazırlanması dikkat çekti. Düzenlemeye göre, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 11. maddesinde yapılan değişiklikle kayyım atanarak garantör üniversiteye devredilen bir vakıf üniversitesinin ekonomik olarak borçlarını ödeyip ödeyemeyeceği her dönem sonu kontrol edilecek. Garantör üniversitenin kararı ve YÖK’ün onayı ile üniversitenin faaliyet izni kaldırılabilecek. Bu durumda kurucu vakfa atanan kayyımın görevi sona erecek ve vakıf üniversitesinin tüm mal varlığı garantör üniversiteye devredilecek. 

NOKTA ATIŞI DÜZENLEME:

Mevcut yasada bir vakıf üniversitesinin denetlenmesi ve hangi koşullarda garantör üniversiteye devredileceği gibi konularda yeterli düzenleme olmasına rağmen ‘kapatma’nın önünü açmak için kanun maddesine nokta atışı eklemeler yapılması dikkat çekti. 

Şehir Üniversitesi’ni tamamen kapatmaya yasal dayanak hazırlayan düzenleme şu şekilde:  “Vakıf yükseköğretim kurumunun faaliyet izinin kaldırılması, kurucu vakfın tüzel kişiliğini etkilemez. Faaliyet izni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurum adına mülkiyeti Hazineye ait veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında olan taşınmazlara ilişkin tesis edilen irtifak hakları ile verilen kullanma izinleri iptal edilir ve bu taşınmazlar ile fiilen kullanılan taşınmazlar aynı amaçla kullanılmak üzere garantör üniversiteye tahsis edilir.” 

“Vakıf yükseköğretim kurumunun faaliyet izninin kaldırılması halinde, kurucu vakfa atanan kayyımın görevi sona erer.” “Faaliyet izni geçici olarak durdurulan vakıf yükseköğretim kurumunun, eğitim öğretim faaliyetleri için mülkiyetinde yeterli taşınmazı bulunmadığının veya mevcut malvarlığıyla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceğinin garantör üniversite tarafından tespiti ve yükseköğretim kurulunca onaylanması halinde, üçüncü fıkra uyarınca faaliyet izni kaldırılır.” 

KAPANMAYACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Şehir Üniversitesi’ne önce Halkbank, kredi borcu nedeniyle hesaplarına tedbir kararı koymuş daha sonra ise üniversite garantörü olan Marmara Üniversitesi’ne devredilerek kurucusu Bilim ve Sanat Vakfı’na da kayyım atanmıştı. Bu süreçte akademik kadrosu ve bilimsel çalışmaları ile öne çıkan Şehir Üniversitesi’nin akademik faaliyetlerine devam edeceği ve kapatılmayacağı açıklanmıştı.

SELİM TEMURCİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci de Şehir Üniversitesi’nin kapatılmaya çalışılmasına kişisel Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla tepki gösterdi.

“Krizi fırsata çevirmek isteyenler boş durmuyor” açıklamasında bulunan Temurci, "Şehir Üniversite’sini tam anlamıyla ortadan kaldıracak yasal düzenleme Meclis’e sunuldu. En değerli vakıf üniversitelerimizden biri adeta siyasi bir cezalandırmaya kurban ediliyor. Türkiye virüsü, birileri Şehir’i bitirme gayretinde” dedi.


Haber Kaynak : Karar Haber