Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Sağlık Bakanlığı yetkilisi, koronavirüs yasaklarının ne zaman kaldırılacağını açıkladı

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bir Sağlık Bakanlığı yetkilisinin 15 Mart’ta koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan yasakların büyük bölümünü kaldırmaya karar verdiklerini söylediklerini açıkladı.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bir Sağlık Bakanlığı yetkilisinin 15 Mart’ta koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan yasakların büyük bölümünü kaldırmaya karar verdiklerini söylediklerini açıkladı.

Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde 2019’un son günlerinde tespit edilen koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini gösterirken Türkiye’de de koronavirüs salgını nedeniyle restoran, cafe ve lokantalar kapatılırken yüz yüze eğitime ara verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs tablosunda vaka sayılarının düştüğü belirtilirken koronavirüse karşı aşılamanın başlaması ve yurttaşların destek alamaması nedeniyle zor durumda kalması akıllara yasakların ne zaman kalkacağına ilişkin soruları getirirken Habertürk yazarı, gazeteci Muharrem Sarıkaya, bir Sağlık Bakanlığı yetkilisinin 15 Mart’ta yasakların büyük bölümünü kaldırmayı, okulları ve restoranları açabilmeyi hedeflediklerini aktardı.

Sarıkaya’nın Sağlık Bakanlığı’nda yetkili bir isimden aktararak köşesine taşıdığı bilgiye göre Mart ayı ortalarında yaklaşık 27 milyon vatandaşın aşılama işleminin yapılması planlanıyor. Söz konusu sayıya ulaşıldığı taktirde koronavirüs yasaklarının büyük bir bölümü kaldırılması bekleniyor. Bugünkü köşesine koronavirüs tedbirlerini taşıyan Sarıkaya’nın yazısı şöyle oldu:

“Sağlık Bakanlığı’nın etkin ve yetkin isimlerinin aktardığına göre sistem 1,2 milyon kişiye bir günde aşı yapma kapasitesinde. Bunu yaparken kapasitesinin sadece %55’ini ayırmış durumda, geri kalanını diğer hasta vatandaşlara ayırmış durumda.

Nitekim bugün de aşı olmak isteyenler için açılan randevu için 1,2 milyon kişiye yer açılmış; gelen sayısı kısıtlı kaldığı için aşı yapılma miktarı da düşük seviyede seyretmiş. Yapılan hesaba göre 1,3 milyon sağlık çalışandan, geçmişte koronavirüs kapıp hastalık geçirmiş olanlar da düşüldüğünde yaklaşık 900 bin kadarı aşı olması ihtimali var. Bunun 800 bini dün itibarıyla tamamlandı, geriye kalan 100 bin kişinin yapılması ise günlük 1,2 milyon aşı yapma kapasitesi içinde saatle ölçülebilecek süreyi kapsıyor.

Sohbetimde bilmediğim bir konudan da bilgi sahibi oldum, aşı programına göre Temmuz öncesi Covid-19 vakası geçirenlere aşı yapılacak, 6 ay içinde hastalık geçirmiş olanlara yapılmayacaktı. Madem sağlık çalışanlarında bu sınır kaldırılmış, bir ay öncesinden başlamak üzere daha fazla antikor geliştirmesi amacıyla hepsine yapılmasına karar verilmiş. Bazı sağlık çalışanları da randevularını ileri tarihe aldığı için gecikmeler olmuş.

Devamı >>>
HABERLER