Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Sabiha Gökçen’in itiraflarıyla Kemalistlerin Dersim Katliamı

Kemalist tarihin üzerini ustalıkla örttüğü Dersim Katliamı, Seyit Rıza’nın idam ile şehid edilişinin yıldönümünde tekrar gündeme geldi.

Kemalist tarihin üzerini ustalıkla örttüğü Dersim Katliamı, Seyit Rıza’nın  idam ile şehid edilişinin yıldönümünde tekrar gündeme geldi.

14 bin kişinin katledildiği Dersim Katliamı, bölgedeki Müslüman Kürt halkının hem ulus- devlet politikalarına hem de İslam karşıtı uygulamalara direnmesi üzerine 1937-1938’de gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal 1936`daki meclis açılış konuşmasında; “Dâhili işlerimizden en mühim bir safha varsa, o da Dersim merhalesidir” diyerek operasyon emri vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz senelerde “Havadan, karadan, toplarla, hatta gaz bombalarıyla” kadınlar ve çocuklar dâhil 14 binden fazla kişinin öldürüldüğünü, 12 bin dolayında kişinin yurtlarından sürüldüğünü, 2 bin kişinin daha sürülmesi kararı alındığını açıklamış ve Seyyit Rıza’nın son sözlerini okumuştu.

SABİHA GÖKÇEN ANLATIYOR

Atatürk’ün manevi kızı, savaş pilotu Sabiha Gökçen, Tan ve Milliyet Gazetesi’ne verdiği demeçte Dersim’i nasıl bombaladığını şu sözlerle itiraf ediyordu:

“Canlı ne görürseniz ateş edin!” emrini almıştık. Asilerin gıdası olan keçileri dahi ateşe tutuyorduk. Gökçen bir an güldü; “Gariptir dedi tavuk kesilirken bakamam. Fakat tayyareye binince, hele böyle askeri bir vazife alınca bu histen sıyrılıyordum.”

“Dersim’deki uçuşlarım daha heyecanlı olmuştur… İnsan evvela bombalarını atıyor, bundan makineli tüfeğe geçiyor. Dersim’deki ilk bombardımanın heyecanını unutamam”

“Muhasama (çarpışma) meydanlarında canlı hedef üzerine bomba atmak hiç acımak hissi vermiyor. İnsan yalnız vazifesini görmek için aramayı, vurmayı düşünüyor.”


HABERLER