Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Rusya ile İsrail arasında 'Hitler Yahudi'ydi' krizi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Hitler Yahudi'ydi" ve "En büyük Yahudi karşıtları Yahudilerdi" şeklindeki açıklamaları Moskova ve Tel Aviv arasında diplomatik kriz yarattı.

İtalya’nın Rete 4 isimli televizyon kanalına konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Nazi Almanyası’nın lideri Adolf Hitler’in Yahudi kökenli olduğunu açıklaması İsrail yönetimi tarafından çok sert karşılandı.

Lavrov, “Bize ‘Ukrayna’yı Nazilerden nasıl temizleyeceksiniz, Yahudi değilsiniz’ diye soruyorlar bence Hitler’in de Yahudi kökeni vardı, yani bu hiçbir şey ifade etmiyor” demişti. Uzun bir süredir bilge Yahudilerin, en büyük anti-semitistlerin Yahudilerin kendisi olduğunu söylediğini duyuyoruz” dedi.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, “Bu tür yalanlar, tarihin en korkunç suçlarından Yahudileri sorumlu tutmak ve böylece Yahudilere zulmedenleri sorumluluklarından kurtarmak içindir. Bugün hiçbir savaş Holokost değildir veya Holokost gibi değildir” sözleri ile Lavrov'a tepki gösterdi.

İsrail, Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi'ni pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı ve Lavrov’un açıklamasını protesto etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Moskova ve Kiev arasında “dengeli” bir politika izlemeye özen gösteren İsrail, Lavrov’un açıklamasına bu kez sert tepki gösterdi.

İSRAİL: LAVROV'UN SÖZLERİ 'FECİ'

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus Bakan Lavrov'un sözleri "feci" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, Lavrov'un ifadelerinin ardından Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi Anatoly Viktorov'un "açıklama yapmak üzere" Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ifade edildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair LapidYedioth Ahranoth'a verdiği röportajda, Lavrov'un bir İtalyan televizyonuna verdiği demeçte, "(Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir) Zelenskiy'nin Yahudi olduğunu söylüyorlar. Bana göre Hitler'de Yahudi kanı vardı. En büyük Yahudi karşıtları, Yahudilerdir." ifadelerini değerlendirdi.

Lavrov'un sözlerini "affedilemez, skandal bir açıklama, feci bir tarihi hata" şeklinde tanımlayan Lapid, Rusya'dan özür beklediklerini belirtti.

Lapid, Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi'nin İsrail Dışişleri Bakanlığına "kolay geçmeyecek bir görüşme için çağrılacağını" söyledi.

İsrail'in Rusya ile koordinasyon halinde Suriye'deki askeri eylem özgürlüğünü kaybetme endişesi taşıyıp taşımadığı sorulan Lapid, "ulusal güvenlik hesaplamaları yaptıklarını" ancak "bazen çıkarlar değil değerlere bağlı kararlar almaları gerektiğini" ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, mart ayı sonunda yaptığı bir konuşmada İsrail’in Ukrayna karşısındaki ‘tarafsız’ kalma politikasını eleştirirek, İsrail’in ülkesine silah yardımı yapmasını istemişti.


HABERLER