Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Rus gazetesine göre Türkiye Orta Asya’da ‘Tek millet beş devlet’ peşinde

Dağlık Karabağ savaşının sonuçlarını analiz eden Moskovsky Komsomolets gazetesi, Ankara’nın Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleriyle yeni bir askeri-politik blok oluşturmayı planladığını yazdı.

Türkiye ve Rusya liderlikleri arasındaki uyum mesajlarına Rusya medyasında pek rastlanmıyor. Türkiye’nin Orta Asya’da güç biriktirdiği haberlerinin sonuncusu Moskovsky Komsomolets gazetesinden geldi. Gazeteye göre ‘Büyük Turan’ ideali Türkiye’de her zamankinden daha popüler.

Dağlık Karabağ savaşının sonuçlarını analiz eden Moskovsky Komsomolets gazetesi, Ankara’nın Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleriyle yeni bir askeri-politik blok oluşturmayı planladığını yazdı.

Rus medyası bir süredir Türkiye’nin Orta Asya’daki rolünü sorguluyor ve bu rolün bölgedeki fay hatlarını yerinden oynattığı yönünde yayınlar yapıyor. Rus medyasına göre, Türkiye’nin 10 Kasım anlaşmasıyla Azerbaycan’da kurulan gözlem noktasında resmen yer alacak olması, bu hedef doğrultusunda elde edilmiş önemli bir kazanım.

Artemy Sharapov’un, Moskovsky Komsomolets gazetesinde yer alan “Karabağ’da zafer ve Türkiye’nin yeni bir askeri blok yaratma arzusu” başlıklı haberine göre, Dağlık Karabağ’daki savaşın kazanılmasıyla ‘Büyük Turan’ ideali her zamankinden daha çok popüler oldu ve Ankara, Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleriyle yeni bir askeri-politik blok oluşturmayı planlıyor.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ‘Tek Millet, İki Devlet’ sloganının yerini şimdi ‘Tek Millet, Beş Devlet’in almaya başladığını aktaran Rus gazetesi, yeni bloka katılacak ilk adayın ise Türkmenistan olduğunu yazdı.

Kazakistan’ın Türkiye’den Bayraktar TB-3 SİHA’ları almayı planladığını yazan Moskovsky Komsomolets, Özbekistan’la Ekim 2020’de yapılan askeri anlaşmayı da hatırlatıyor.

Kasım 2020’de ise Türkiye’nin bir diğer Orta Asya ülkesi olan Kırgızistan’a askeri ekipman gönderdiğini belirten gazete, Ankara’nın bölgedeki rakiplerinin ise Rusya, Çin ve İran olduğunu söylüyor.

Gazeteye konuşan askeri uzman Alexander Mikhailovsky, ‘Büyük Turan’ ideolojisinin Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemindeki Genç Türklere kadar uzandığını hatırlatıyor.
HABERLER