Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


RUS DIŞİŞLERİ'NDEN İNGİLİZ MEDYASINA İSTANBUL'DA ÖLEN AJAN TEPKİSİ: BU MANTIKLA 2017'DE ÖLMELİYDİ...

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Miğferler’in kurucusu ve eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümü konusunda Moskova’yı suçlayan İngiliz medyasına tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Miğferler’in kurucusu ve eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümü konusunda Moskova’yı suçlayan İngiliz medyasına tepki gösterdi. Açıklamada, Rusya’nın 2017’den bu yana Le Mesurier’in istihbarat bağlantısına dikkat çektiği hatırlatıldı.

İngiliz gazetesi The Independent, Suriye’deki faaliyetleriyle tartışma yaratan Beyaz Miğferler’in kurucusu hakkındaki haberinde, Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova’nın geçtiğimiz hafta attığı bir tweet’e dayanarak, “James Le Mesurier: Beyaz Miğferler’in İngiliz kurucusu Rusya’nın ajanlık suçlamalarından sonra ölü bulundu” başlığını kullanmıştı.

‘BENZER SENARYO DAHA ÖNCE DE KULLANILDI’

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ysa, bu haberi eleştiren açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İngiliz medyasının mantığına bakılırsa, Le Mesurier cinayeti Nisan 2017’de işlenmeliydi, zira Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın onun istihbarat ve Beyaz Miğferler ile olan ilişiğiyle ilgili ilk resmi yorumu o tarihte yapılmıştı.”

Açıklamada, ‘İngiliz medyasının sıcak haberler dalgasında duygusal suçlamalar savurduğunu, Rusya’nın suçu olmadığı anlaşılınca da hemen konu değiştirdiği’ ifadeleri kullandı. Rusya Dışişleri, benzer senaryonun daha önce Litvinenko, Berezovskiy ve Skripal olaylarında da kullanıldığını hatırlattı.

James Gustaf Edward Le Mesurier

Suriye’de bir yardım kuruluşu olarak faaliyet gösteren ancak kimyasal saldırı mizansenleri yapmak, sahada El Kaide ile işbirliğinde bulunmak ve Şam yönetiminin devrilmesi için uluslararası müdahaleyi desteklemek gibi eleştirile alan Beyaz Miğferler’in kurucusu eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier, dün İstanbul’daki evinin yanında ölü bulunmuştu. Mesurier’in dördüncü kattan düştüğü düşünülüyor.


Haber Kaynak : Sputnik


HABERLER