REUTERS: 850 BİN ÜYÜ KAYBEDEN PARTİDE PEK ÇOK KİŞİ DE İSTİFAYA HAZIRLANIYOR

Reuters‘a konuşan eski AKP’liler, bir yılda 850 bin üye kaybeden partide pek çok kişinin de istifa aşamasında olduğunu iddia etti. İstifalarda istişare kültüründen uzaklaşılmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Reuters‘a konuşan eski AKP’liler, bir yılda 850 bin üye kaybeden partide pek çok kişinin de istifa aşamasında olduğunu iddia etti. İstifalarda istişare kültüründen uzaklaşılmasının önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Üç eski AKP’li kaynak, partinin tabanıyla bağının kopması ve kuruluş ilkelerinden uzaklaşılmasının istifalardaki en önemli faktörler arasında yer aldığı mesajını verdi. AK Parti’den istifa eden ve isminin açıklanmasını istemeyen bir siyasetçi, “Partide eskiden istişareye önem verildiğini ancak artık istişareden eser kalmadığını” belirterek “Pek çok arkadaşımız Babacan’ın ya da Davutoğlu’nun partisinde yeni bir başlangıç yapmak istiyor.” diye konuştu.

AK Parti’den istifa eden Ekonomi eski Bakanı Ali Babacan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iki yeni parti kurma hazırlığında olduğu biliniyor.

Parti genel merkezinde üst düzey bir yetkili olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir diğer AKP’li ise Babacan ve Davutoğlu gibi isimlerin Erdoğan’ın hâlâ sahip olduğu halk desteğine sahip olmadığını ifade ederek üye kaybının önemli seviyede olmadığını savundu. AKP’li yetkili, “AK Parti güçlü bir parti ve bu dönemi atlatacaktır. Geniş ölçekli, kitlesel istifalar beklemiyorum.” dedi.

Başka bir eski AKP’li ise kendisi ve diğer partili arkadaşlarının kendilerini dışlanmış hissettikleri için istifa ettiklerini belirterek “Kendimizi yeni partilerde daha iyi ifade edebileceğimize inanıyoruz. Bizim yolumuzu izlemek isteyen pek çok arkadaşımız var.” diye konuştu.

Üye sayısı 10 milyonun altına düştü

DW Türkçe’nin aktardığı haberde, resmi rakamlara göre AK Parti üye sayısının geçen yıl Ağustos ayındaki 10 milyon 720 milyondan bu yıl Eylül başı itibarıyla 9 milyon 870 milyona gerilediğine de yer verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ay parti yetkililerine hitaben yaptığı bir konuşmada, üye sayısının 10 milyonun üzerinde olduğunu savunmuş “Üye listelerimizi güncelliyor, ölümler ve diğer sebeplerle kayıtları düşenleri belirliyoruz. Üye sayımızda, yüzde 95’ten fazlası vefatlardan kaynaklanan yaklaşık 290 bin kişilik bir eksilme olduğunu gördük.” demişti.

Erdoğan’ın açıklaması sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının verdiği güncel rakamlara göre AK Parti’nin üye sayısı 9 milyon 874 bin 843 olarak kayıtlara geçmişti.

“Erdoğan’ın etrafını ‘evet efendim’ciler sardı”

Stockholm merkezli Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü’nden Gareth Jenkins, Erdoğan’ın popülaritesinin son yedi yıldır gerileme eğiliminde olduğunu ve tek tük olaylarla suni olarak yükseltildiğini belirterek popülarite kaybının geri döndürülemeyecek bir noktaya doğru ilerlediğini kaydetti.

Erdoğan’ın iyi danışma hizmeti alamadığını ve bu nedenle “hatalı ve yanlış hesaplanmış” politikalar izlediğini savunan Jenkins, “Parti içinde uzmanlık ve liyakat sahipleriyle bağı giderek koptu ve giderek etrafındaki ‘evet efendim’cilerin sayısı arttı.” değerlendirmesi yaptı. Jenkins, böyle kritik bir dönemde Babacan’ın partisinin AK Parti tabanından destek göreceği öngörüsünde bulundu.

Haber Kaynak : Ocak Medya


HABERLER