Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


“Prens Selman, son kumarını oynuyor”

Korona salgınının tüm siyasi hesapları değiştirdiğini öne süren İngiliz gazeteci Cockburn,Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, son kumarını oynadığını ve Trump gibi önemli bir müttefikini kaybedebileceğini öne sürdü.

Korona salgınının tüm siyasi hesapları değiştirdiğini öne süren Orta Doğu muhabiri ünlü İngiliz gazeteci Patrick Cockburn; ülkesindeki bazı iktidar karşıtı prensleri tutuklatan ve Rusya'ya karşı petrol savaşı başlatan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, son kumarını oynadığını ve Trump gibi önemli bir müttefikini kaybedebileceğini öne sürdü.

Patrick Cockburn'ün, İngiliz BBC'de yayınlanan makalesinde Prens Selman'ın taht kavgalarını, Rusya'ya açtığı petrol savaşını ve dünyada yaşanan koronavürüs kabusunu yer verdi.

Özellikle dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs tehlikesini dikkat çeken ve salgın virüsün politik sahneyi de değiştirebileceğini önü süren Patrick Cockburn, “Koronavirüsü Trump'ın otoritesini, müttefiklerini, Suudi Arabistan Velihat Prensi Muhammed bin Selman'ı tehdit edebilir” dedi ve şöyle devam etti:
“Korona salgınının siyasi sonuçları gerçekten büyük. Küresel medyanın tehlikeli korona haberleriyle meşgul olmasına rağmen, siyasi olaylar kesinlikle durmadı. Büyük siyasi krizler devam ediyor.”

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, tahtını koruma ihtiyacının daha acil hale geldiğine dikkat çeken İngiliz gazeteci Cockburn, “Çünkü kimse yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin sonucunu bilmiyor ve Prens Selman, Trump gibi önemli bir müttefiki kaybedebilir” dedi.

“Yemen'deki tüm hatalarına ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine rağmen Trump'ın, Prens Selman'a verdiği hayati desteği gösterdi” diyen Cockburn, Suudi Veliaht Prens Selman'ın, OPEC anlaşmasına rağmen petrol üretimini artırma kararı almasını ‘son kumar oyunu” olarak nitelendirdi.

Prens Selman'ın, korona salgınından dolayı petrole olan küresel talebin keskin bir şekilde düştüğü dönemde Rusya'ya karşı petrol savaşı başlatmasının amacının; petrol pazarını Suudi ham petrolüyle doldurmak olduğunu belirten İngiliz gazeteci Cockburn, Irak devrik Lideri Saddam Hüseyin'den örnek verdi.

İngiliz gazeteci Cockburn, Orta Doğu'da kibir ve aşırılıkla hareket eden son kişinin devrik Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin olduğunu ve bunun İran'la savaşa ve Kuveyt'i işgaline yol açtığını da sözlerine ekledi.

Gazeteci Cockburn, "Petrol savaşı söz konusu olduğunda, Rus mali rezervi yüksek ve Rusya'nın ithalata bağımlılığı beş yıl öncesine göre daha az. Sonuç, Orta Doğu'daki petrol ihraç eden tüm ülkeler için istikrarsızlık olacak" diyerek şu kanıya vardı:
"Görünüşe göre korona salgını Orta Doğu'da ve dünyanın geri kalanındaki politik hesaplamaları değiştiriyor: Bugün Trump için ikinci bir seçimi kazanma şansı, geçen Şubat ayından daha az görünüyor."
Anahtar Kelimeler: “Prens Selman kumarını oynuyor”

HABERLER