Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Oruç, psikolojileri düzeltecek

Bugün on bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk günü. Bir ay boyunca sürecek olan iftar ve sahur heyecanı, bereketi başta Türkiye olmak üzere İslam coğrafyasında etkisini göstermeye başladı.

Koronavirüs yüzünden insanların eve hapsolmasının psikolojik olarak olumsuz etkisinin Ramazan ve oruç sayesinde rahatlayacağını belirten uzmanlar: “Müslümanlar, oruca, sahura ve iftara odaklanarak virüs endişesinden uzaklaşacak. Ramazan ayı, Müslümanların simgesidir.”

***

Bugün on bir ayın sultanı Ramazan ayının ilk günü. Bir ay boyunca sürecek olan iftar ve sahur heyecanı, bereketi başta Türkiye olmak üzere İslam coğrafyasında etkisini göstermeye başladı. Koronavirüs nedeniyle camilerimizde teravih kılınmasa da bu mübarek ve kutlu ayın gelişi Müslümanları mutlu etti. Ramazan ayını ve insan üzerindeki maddi-manevi etkisini Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Çeker ve İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Hayrettin Karaman’la konuştuk.

İnsanlar Ramazan sayesinde rahatlayacak

Koronavirüs dolayısıyla tüm dünyanın içinde bulunduğu bu zor günlere karşı Kuran-ı Kerim’den örnekler veren Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Allahü Teala’nın İnşirah Suresi’nde ‘Zorlukla beraber bir kolaylık vardır’ buyurduğunu ifade etti. Karaman, “Sokağa çıkması sınırlandırılan yaş grubundaki çocuklar ve yaşlılar uzun zamandır evden dışarı çıkmıyor. Bu da insanlara sıkıntı veriyor. Fakat Ramazan her anlamda bir değişiklik arz ediyor. İnsanı değişiklik dinlendirir. İnsanlar bu sıkıntılı günlerde Ramazan ve oruç sayesinde rahatlayacak. Oruca, sahura ve iftara odaklanarak da psikolojik olarak virüs endişesinden uzaklaşacaklar” dedi.

Baştan sona mübarek bir ay

Başından sonuna kadar mübarek bir aya girildiğini ifade eden Prof. Dr. Orhan Çeker, “Ramazan ayı hem Kuran-ı Kerim’de hem de Peygamberimizin hadislerinde özel ve mübarek bir ay olarak belirtilmiş ve ümmete hediye edilmiştir. Üstelik Ramazan ayı içerisinde bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadir gecesi vardır. Ramazan’ın her gecesi mübarek, son yirmi günü ayrı mübarek, Kadir gecesi ise apayrı bir mübarektir” diye konuştu.

Ümmetin simgesi Ramazan ayı

Ramazan ayının Muhammed ümmetinin simgesi olduğunu belirten Çeker, “Ramazan ayından haramlar konusunda herhangi bir titizliğe sahip olmayan ve dini hassasiyetleri olmayan biri bile Ramazan ayında kendine çeki düzen veriyor. Bu ümmeti Muhammed’in gönlüne yerleşmiş bir duygudur. Resmi güçleri de kullanarak ilanlar bile verseniz tüm gün yemek yemeyip akşam ezanından sonra yemeğe başlayacaksınız emri verseniz bu disiplini asla sağlayamazsınız fakat Ramazan ayı Müslümanlar arasında bu disiplini sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: milatgazetesi.com 
Anahtar Kelimeler: psikolojileri düzeltecek