Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


ORMUH Başkanı Türkyılmaz: TMMOB, 160 bin TL zoraki bağış alıyor!

Hasan Türkyılmaz, meslek odalarının seçim sistemi, TMMOB’un tutumu ve zoraki bağış konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

2018 yılında Orman Mühendisleri Odası Başkanı seçilen Türkyılmaz, “TMMOB, her türlü noktada nasıl bir engel çıkartırım mantığı ile hareket ediyor. O nedenle benim TMMOB'a ihtiyacım yok. Hatta elimde bir yetki olsa bugün TMMOB'un kapatılmasını bile isterim. Çünkü meslek örgütlerine hiçbir faydası yok. Maalesef Anayasal bir kurum olduğu için yasallığı devam ediyor. Ama Orman Mühendisleri Odası Başkanı genel sıfatımla 26 aydır bir selam vermeyen, katkı vermeyen, nezaket göstermeyen bir yapının, benden üye aidatlarımın bir miktarının yasa gereği mecburi almak, kendisinin yapmış olduğu öğrenci konuk evine zoraki bağış yapmak ve para almak gibi çıkar endeksli bizden faydalanması dışında bir faydasını görmüyorum. TMMOB hem zihnen hem de fiilen faydalı bir yapı değil” ifadelerini kullandı.

TMMOB ODADAN 160 BİN TL ZORAKİ BAĞIŞ ALIYOR!

Zoraki bağış konusunda konuşan Türkyılmaz, “Zoraki bağıştan kastım daha önceki yönetimlerin almış olduğu kararlarla verilmiş ve şu andan itibaren ben onu durdurdum. Mesela 160 bin TL öğrenci konuk evine Orman Mühendisleri Odası'ndan para alıyorlar. 24 tane oda var. Ve ben bu konuk evi ile alakalı bir gün istifade de bulunmamışım. Bir tane üye mi istifade ettirmemişim. Bana hiçbir bilgi verilmemiş. Şimdi ben o parayı ödememeye başladım. Bana bir izah edin gösterin nereye para ödüyoruz? Benim öğrencim burada kalacak mı? Benim öğrencim buradan istifade edecek mi? Maalesef benden önceki yönetim ile karar aldıkları için hukuki süreç gereği ödeniyordu. En son bu yapmış oldukları hem dini hem milli hassasiyetlerimize aykırı beyanları ve paylaşımları sebebiyle bizde tavrımızı ona göre koyduk” açıklamasında bulundu.

TMMOB, SEÇİMLER OLMASIN DİYE REZERV KOYDURTTU!

Türkyılmaz, “5 Temmuz tarihinde 48'inci olağan genel kurulumuzu yapacağız. TMMOB'a bağlı 24 meslek örgütlerinden bir tanesiyiz. İşin ilginci TMMOB her noktada olduğu gibi seçim sürecinde de kanunlara riayet etmeyerek odayı nasıl zora sokarız diye bir çalışma içerisine girdi. Seçimleri bildirmemize rağmen bizi bağlamayan bir torba kanunundan hareketle ilçe seçim kuruluna rezerv koydurtturarak YSK'ya görüş sordurtturdu. Ama YSK'dan bizim seçim yapabileceğimize dair karar çıktı. Bizim Türkiye genelinde 13 şubemiz var. 12 tanesini Birliğe Çağrı Çalışma Grubu adı altında girdiğimiz çalışma grubu ile kazandık. Delegasyonunda şu anda yüzde 95 Birliğe Çalışma Grubu'nun. Dolayısıyla seçimde çok şükür bir ittifak durumu söz konusu.  Seçim bir şölen havasında geçecek. Meslektaşlarımıza çok ciddi kazanımlar sağlandığı 2 yıllık dönemden sonra bu tabloya ulaştık“ şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2020-06-28 at 10.07.59

ADİL BİR SEÇİM SİSTEMİ ŞART!

Meslek örgütlerinin seçim sistemine ilişkin konuşan Türkyılmaz, “Seçilirken adil bir seçim modeli yok. TMMOB, seçimlerinde en fazla oyu alan grup ya da liste tüm delegeyi çıkarıyor. 51 adam 49 tanenin aldığı oydaki adamların delegelerini de alıyor. Bu adil bir uygulama değildir. Bunun yerine siyasi partiler diye bizim bir kanunumuz var. Eğer meslek örgütlerinin seçimle modellerini siyasi partilere uyarlayacak olursak bir ilde birinci olan partinin tüm milletvekillerini çıkartması demektir. Meclisin fotoğrafını çalışın çıkarın. Ona razı olacak mı bu sivil toplum yöneticileri (TMMOB, Barolar Birliği). İstanbul'da AK Parti birinci tüm milletvekillerini AK Parti alması lazım. CHP'nin, HDP'nin, İyi Parti'nin milletvekili çıkartmaması lazım. Kabul edecekler mi?” diye konuştu.

“MESLEKTAŞLARIMIZIN SIKINTILARI İÇİN KAFA YORMAYA DEVAM EDİYORUZ!”

Türkyılmaz, “Odayı devir aldıktan sonra meslektaşlarımızın, ormancılık ve ülkemizin sıkıntıları konusunda kafa yorarak çözümleri için projeler ürettik. Öncelikle kamu tüm işi yapan durumda olmamalıdır. Kamu idareleri işi yaptıran, denetleyen durumda olmalıdır. İşi bu ülkenin üniversitelerinden mezun olmuş alanında uzman ehliyetli liyakatli insanların üzerinden hizmet satın alarak kamu ihale kanunu çerçevesinde ihalelerle serbest büro ve şirketler üzerinden yaptırmalıdır. 2 yılda faydalı adımlar attık. Bunun faydasını da hem bakanlığımız hem ilgili ormancılık genel müdürlüklerimiz görür iken vatandaşımızda hizmete en kısa zamanda ulaşma fırsatı bularak, rahatlık hissetti” dedi.


Haber Kaynak : Timeturk


HABERLER