Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Öcalan mektubuna 'devlet aklı' açıklaması

AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz yenilenen İstanbul seçimleri öncesi Öcalan'ın mektubu ve Osman Öcalan'ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilgili, “Herkes bilir ki terörle mücadele eden devletin bir devlet aklı olmalıdır. "

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Gare operasyonu ile ilgili Meclis’i bilgilendirdiği Genel Kurul oturumunda AK Parti adına eski bakan, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz konuştu.

Ulusal güvenliğin gereği olarak Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Irak'taki PKK varlığının sona erdirilmesi için adımlar atıldığını söyleyen Yılmaz Pençe-Kartal Harekâtlarının da bu çerçevede atılmış adımlardan olduğunu söyledi.

Yürütülen harekatlar hakkında bilgi veren Yılmaz, "10 Şubat-14 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen son harekatta 3'ü üst düzey olmak üzere 51 PKK’lının etkisiz hâle getirildiğini" söyledi. Kaçırılan 1'i Irak vatandaşı 13 kişinin de PKK tarafından yakın mesafeden uzun namlulu silah kaleşnikofla vurularak öldürüldüğünü anlatan Yılmaz, “Bu alçak cinayet şebekesine gereken cevabı kahraman askerlerimiz verdi, veriyor, verecek. Masum vatandaşlarımızı şehit eden bu cinayet şebekesiyle bedeli ne olursa olsun mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

İsmet Yılmaz konuşmasında yenilenen İstanbul seçimleri öncesi Öcalan’ın mektubu ve kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilgili de konuştu. Yılmaz, “Her ne zaman terörle ilgili bir konuşma olsa mutlaka iki husus gündeme getirilir; teröristbaşı Öcalan'ın tarafsızlık mesajı içeren mektubu ve Kandil'i ve HDP'yi eleştiren Osman Öcalan'ın röportajı gündeme getirilir. Şunu çok açıklıkla dile getirmeliyim: Herkes bilir ki terörle mücadele eden devletin bir devlet aklı olmalıdır. Devlet elbette terör örgütü mensupları arasındaki ikilikleri, ayrışmaları kullanır; bu, dünyanın her yerinde böyledir. Terörle mücadelede AK PARTİ hükûmetlerinin bir izahı vardır. Seçim öncesi böyle bir devlet aklının partiye zararı olabilir ancak 'önce milletim' diyen için partiye zarar gelmesinden çekinmez” dedi.

Garê operasyonu ile ilgili tartışmalarda CHP ve İYİ Parti’den çözüm sürecine dikkat çekilmiş, PKK’nin alıkoyduğu 13 polis ve askerin o dönem kaçırıldığına işaret edilmişti. İsmet Yılmaz bu konudaki eleştirilere de, “Çözüm süreci gizli saklı yapılmadı; bu Meclisten kanun çıkarıldı, Resmî Gazete'de yayınlandı ve yine, arkadaşlarımız da söyledi: Silah bıraktırmak için, teröre son vermek için yapıldı. Sınıra silahlarını bırakıp gelenlerden söz edildi. Allah için, silah bırakıp senin cumhuriyet savcına teslim olmalarından niye rahatsız olursun? Kritik dönemlerde seyyar mahkemeleri her bakımdan savunanların seyyar savcıları eleştirmesini anlayabilmek de mümkün değildir” sözleriyle yanıt verdi.
Anahtar Kelimeler: Öcalan mektubuna 'devlet ' açıklaması

HABERLER