Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Merkez Bankası'ndan ikinci faiz hamlesi: APİ limitleri sıfırlandı

Merkez Bankası, döviz kurlarındaki yükselişi frenlemek için, piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri (APİ) için tanınan limitleri sıfırladı

Merkez Bankası (MB), son bir hafta içinde faizleri yükseltecek ikinci adımı attı. Merkez, likidite konusunda bir adım daha atarak piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri (APİ) için tanınan limitleri sıfırladı.

Merkez Bankası’nın internet sitesinde yer alan duyuruda, “Likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitleri sıfırlanmıştır” denildi.

GÖSTERGE FAİZİ YÜZDE 13 OLDU

Merkez Bankası, döviz kurlarındaki hızlı yükseliş üzerine geçen haftadan itibaren bankaların fonlama maliyetini yükseltmeye başlamıştı. Fonlama maliyeti bu adım sonrası yüzde 7,25’ten yüzde 8,3’e gelmişti. Bir hafta önce yüzde 11 olan gösterge faiz ise yüzde 13,3 seviyesine yükselmişti.

APİ limitlerinin sıfırlanması sonrası fonlama maliyetinin daha da yükselmesi ve buna bağlı olarak faizlerin daha da yükselmesi bekleniyor.


Haber Kaynak : Gazete Duvar