Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Merkel: Bir daha aday olmayacağım

Almanya Başbakanı Angela Merkel, beşinci görev dönemi için aday olmayacağını söyledi. 'Kesinlikle kararlı' olduğunu dile getiren Merkel, Alman devlet televizyonu ZDF'de korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan kısıtlayıcı tedbirleri değerlendirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, beşinci görev dönemi için aday olmayı düşünmediğini söyledi. Korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında alınan kısıtlayıcı önlemleri değerlendiren Merkel, Türkiye’de 65 yaş üstü kısıtlamalarına getirilen düzenlemelerden örnek verdi. Merkel, “Almanya’da iyi bir yol bulduğumuz konusunda biraz müteşekkir olabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Alman devlet televizyonu ZDF’de kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Korona kriziyle mücadelede seçmenlerin gözünde puan toplayan Merkel’e beşinci görev dönemi için aday olmayı düşünüp düşünmediği soruldu. “Hayır! Gerçekten!” yanıtını veren Merkel, gazetecinin “Yani ‘hayır’da kararlısınız” sözü üzerine de “Hem de kesinlikle” ifadesini kullandı.

Aralarında İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in de bulunduğu bazı politikacılar son dönemde Merkel’in beşinci görev dönemine aday olabileceğiyle ilgili spekülasyonları alevlendirmişti. Seehofer, Merkel’in korona krizinde Almanya’yı çok güçlü bir şekilde yönettiğini belirterek, Merkel’in yeniden aday olması gerektiğiyle ilgili görüşleri son dönemde sıkça duyduğunu söylemişti.

Yapılan son anketler, yüzde 71’lik oranla Merkel’in bu yasama dönemindeki en yüksek popülerliğe ulaştığını ortaya koyuyor. Merkel’den ‘memnun’ ve ‘çok memnun’ olanların oranı böylelikle Ocak 2015’ten sonraki en yüksek orana ulaşmış oldu.

KISITLAMALARI DEĞERLENDİRDİ

Korona krizi sırasında kendisi için en zor deneyimi sosyal kısıtlamalar getirmek olarak nitelendiren Merkel, ‘salgınla geçen dört ay sonrasında geriye döndüğünde bazı önlemlerin abartılı olabileceği gibi bir öz eleştiri yapıp yapmadığıyla’ ilgili soruyu “Attığım her adım tabii ki sonradan sorgulanıyor. Ama geriye baktığımızda diğer ülkelere göre bu süreci daha iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. Bizde parklar kapanmadı, komşu Fransa’da olduğu gibi günde sadece bir saatlik sokağa çıkma gibi kısıtlamalara gidilmedi, sağlık sisteminde aşırı yoğunluk yaşanmadı. Bizde insanlar tüm gün boyunca serbest hareket edebildi. İspanya’da mesela çocuklar altı hafta boyunca bir kez bile sokağa çıkamadı. Türkiye’de baktığımızda 65 yaşın üstündekiler sadece dört saat çıkabiliyor. Almanya’da iyi bir yol bulduğumuz konusunda biraz müteşekkir olabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

‘MASKE VE SOSYAL MESAFE GEREKLİ’

Bazı vatandaşların korona virüsüne karşı alınan önlemler çerçevesinde getirilen davranış kurallarını artık eskisi gibi ciddiye almamalarının kendisini endişelendirdiğini söyleyen Merkel, maske ve sosyal mesafenin aşı ya da ilaç bulunana kadar ‘kesinlikle gerekli’ olduğunu vurguladı. Olası bir ikinci dalganın ilki kadar güçlü olacağını düşünmediğini de belirten Merkel, ikinci bir dalga durumunda ilkine göre daha hazırlıklı olunduğunu ve daha hızlı reaksiyon gösterilebileceğini kaydetti.

Kaynak: gazeteduvar.com.tr
Anahtar Kelimeler: Merkel: olmayacağım

HABERLER