Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Marketlerde yeni dönem: Kağıt, bez çanta, file zorunlu olacak

Zincir market ve zincir mağazalara kâğıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarını bulundurma zorunluluğu getirdi.

Dünyada atıkların yaşamı tehdidi artık ciddi oranlara ulaştı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında Fransa Paris İklim Anlaşması'nın imzalanmasıyla birlikte tüm ülkeler alarmda. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 'Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar' üzerinde yaptığı düzenlemede plastik poşet fiyatını 25 kuruşta sabitlerken, zincir market ve zincir mağazalara kağıt, file veya bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarını bulundurma zorunluluğu getirdi.

Bakanlığın, 'Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar' düzenlemesinde '01.01.2022 tarihinden başlayarak 2022 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dâhil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz.' ifadeleri yer alıyor.

ÇOK KULLANIMLI TAŞIMA EKİPMANLARI ÜCRETLİ DE VEREBİLİR

Yeni yıl ile birlikte artık zincir market ve zincir mağazalar kâğıt, file veya bez çanta ile benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanlarından bulunduracak. Mağazalar, söz konusu ekipmanları vatandaşların görüp kolayca erişebilecekleri şekilde kasa yakınlarına yerleştirecek. İşletmeler bu ekipmanları, talep eden vatandaşlara ücretli ya da ücretsiz vermekle yükümlü olacak.

İlgili usul ve esaslarda yapılan yeni düzenlemeler; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla uygulamaya alındı.
HABERLER