Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Mansur Yavaş da Sevr Anlaşması'nın mimarı Chatham House'a gitti!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Londra'da dünyaca ünlü finans kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılarla buluşmak için Türkleri Anadolu'da esaret altına almayı hedefleyen Sevr Anlaşması'nın mimarı Chatham House'a gitti.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İngiltere ziyaretinde “başkentin yatırım olanakları ve projelerini iş ve finans dünyasına anlatacağı” belirtilen Mansur Yavaş’ın, Londra’da finans kuruluşları temsilcileri ve yatırımcılarla, alt yapıdan metroya kadar Ankara’nın gelecek vizyonunu yansıtacak öncelikli projelerini görüşeceği belirtildi.

Yavaş’a ziyaretinde, Ankara Sanayi Odası Başkan Yardımcıları Seyit Ardıç ve Mete Çağlayan ile Ankara Ticaret Odası başkan yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay eşlik etti.

Chatham House toplantısında “yerel demokrasi” konusunda da bir konuşma yaptığı belirtilen Yavaş’ın, ziyareti kapsamında İngiltere ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ile başkent ekonomisini ayağa kaldıracak yeni projeler hakkında iş dünyası ile görüş alışverişinde bulunacağı da kaydedildi.

Chatham House'da açıklama

Chatham House’dan yapılan duyuruda da şöyle denildi:

“Mansur Yavaş, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 25 yıllık hakimiyetinden sonra Mart 2019’da ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Türkiye’nin başkenti Ankara’da belediye başkanı seçildi.

Belediye Başkanı Mansur Yavaş Türkiye’deki demokrasinin durumu, partisinin hesap verebilirliği, şeffaflığı, hukukun üstünlüğü ve insan haklarını desteklemeye yönelik politikaları da dahil olmak üzere siyasi ve ekonomik reformlara yaklaşımını ana hatlarıyla açıklayacak.”

Chatham House nedir?

Dünyayı şekillendirme iddiasındaki Chatham House, emperyalist projelerin görüşüldüğü yer olarak nam saldı. Chatham House, ABD’deki CFR’nin bir başka versiyonu olarak biliniyor. Chatham House, Sevr Anlaşması’nın da mimarı olarak biliniyor.

İmamoğlu da gitmişti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da geçen kasım ayında Chatham House’u ziyaret edip bir dizi toplantıya katılmıştı. Yapılan açıklamalarda, İmamoğlu’nun İngiltere-Türkiye ve Londra-İstanbul, İstanbul-Chatham House ilişkilerini ele aldığı belirtildi. Görüşmeye İngiltere İstanbul Başkonsolosu Judith Slater de katıldı. İmamoğlu burada Reuters haber ajansına da bir mülakat verdi.

İmamoğlu, Chatham House’da Reuters’a verdiği mülakatın ardından London&Partners (L&P) Ajansı’nın kendisi onuruna verdiği öğle yemeği davetine katıldı. Davette L&P CEO’su Laura Citron, Doğrudan Yabancı Yatırım Direktörü Neil Bridge ve Ticaret ve Büyüme Direktörü Janet Coyle yer aldı.

Abdullah Gül'e ödül vermişti

Her yıl “uluslararası ilişkilere katkıda bulunan” kişilere ödül veren Chatham House 2010 Ödülü’nü Abdullah Gül’e vermişti.

Kaynak: yeniakit.com.tr
HABERLER