"Kürecik NATO Radar Üssü kapatılsın" çağrısı

​Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi tarafından Malatya'da "NATO'ya ve Üslerine Hayır Siyonist İsrail'in Güvenliğini Sağlayan Kürecik NATO Radar Üssü Kapatılsın" temalı basın açıklaması düzenlendi.

Her ayın ilk cuma gününde Malatya'da düzenlenen basın açıklamasında "NATO'ya ve Üslerine Hayır Siyonist israilin Güvenliğini Sağlayan Kürecik NATO Radar Üssü Kapatılsın" çağrısı yapıldı.

Hükümete Kürecik NATO Radar Üssünü bir an önce kapatması çağrısında bulunulan basın açıklamasında "Kahrolsun Amerika Kahrolsun NATO, Kürecik İncirlik Kapatılsın, NATO'dan Çıkılsın Üsler Kapatılsın, Kahrolsun İsrail, Laf Değil İcraat Kürecik'i Söküp At, Katil NATO Türkiye'den Defol, Siyonist Elçilik Kapatılsın, Yemen'e Selam Direnişe Devam ve Gazze'ye Selam Direnişe Devam" sloganları atıldı.

Basın açıklamasının Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi adına Oğuz Arslan okudu. Arslan, "Her ayın ilk cumasında ‘NATO’ya ve Üslerine Hayır’ demek için gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasında yine sizlerin huzurundayız." dedi.

"Bu, 9. basın açıklamamızda sizlere, Siyonist israilin güvenliğini sağlayan Kürecik NATO Radarı ile ilgili kamuoyunun dikkatinden kaçırılan bazı bilgileri aktarmak istiyoruz." Arslan şöyle konuştu:

"Bilindiği gibi bu radar üssü, halkımızın tüm itirazlarına rağmen 2012 yılında Kürecik’te kuruldu. 1000 (bin) kilometre yarı çapta her türlü hava aracını belli bir yüksekliğe ulaştığı anda tespit edebilen ABD yapımı AN-TPY-2 Radarı, korsan israile fırlatılacak her türlü balistik füzeyi algılama vazifesini yerini getiriyor. Büyük Şeytan ABD’nin Kara ve Deniz kuvvetleri için üretilen bu radar, taşınabilme özelliğine sahiptir.

Tasarım amacı karaya yerleştirilip buradan ABD’nin su üstü unsurlarına radar desteği sağlamak ve karaya mevzilendirilmiş uzun menzil hava savunma sistemine atış kontrol görevi icra etmektir. Tespit ettiği balistik füze ve hava aracına füzeyi yönlendirme imkanına da sahiptir. Bu radar, Siyonist israile atılan bir füzeyi tespit edip füzenin yörüngesini ve düşeceği yeri tanımlar ve bu istihbari bilgileri ABD’nin savaş gemilerine veya karaya yerleştirdiği hava savunma sistemine gönderir. Böylece karşı önleyici füze ateşlenir.

"Kürecik NATO radarı israil için hayati önem taşımaktadır"

ABD’nin israilin Negev çölüne yerleştirdiği aynı tip radarın konum itibariyle Kürecik’teki radar gibi çalışmasına imkan olmadığı için Kürecik NATO radarı israil için hayati önem taşımaktadır.  Mesela İsrail’e atılan 1300 km menzilli bir füze, Kürecik’teki radar tarafından daha 300 km mesafeye ulaşmadan tespit edilecek, füzenin uçuş yörüngesinden İsrail’de düşeceği koordinat hesap edilerek Siyonistlerin 10 dakika içerisinde sığınaklara girmesi sağlanacaktır. Ayrıca Kürecik NATO Radarından gelen istihbaratla ABD ve israil ordularına ait karşı önleyici füzelerin bulunduğu bataryalar harekete geçirilecektir.  Görüldüğü gibi Kürecik’teki bu radar Terörist israile çok kritik bir bilgi vermektedir."

Arslan, "Hatırlanacağı gibi, ABD Savunma Dergisi olarak bilinen Defense News 2014 yılında, israilin Demir Kubbe hava savunma sistemini test ettiğini bu testler sonucunda sistemin Türkiye’de bulunan Kürecik NATO Radar Üssü ile entegre halde çalıştığını yazmıştı. 20 Kasım 2012 tarihinde Gazze’ye yapılan saldırılar sonucunda HAMAS tarafından atılan füzelerin, Kürecik’ten gelen istihbarat bilgisi ile israilin Demir Kubbe sistemi tarafından vurulduğu da dergi tarafından aktarılan bilgiler arasında yer almıştı. Daha önce yapılan denemelerde İsrail savaş uçağından fırlatılan Blue Sparrow 2 füzesi hem israil hem de Kürecik radar üssünden anında tespit edilmiş ve savunma sistemleri harekete geçirilmişti. Tatbikatta Kürecik’teki sistem ile israilin Demir Kubbe’sinin hem veri paylaşımı hem de koordinasyonu test edilmişti. Yani Kürecik’teki radar, israildeki aynı tip iki radarla ve Almanya’nın Ramstayn Üssündeki ana merkezle irtibatlı bir radardır. " ifadelerini kullandı.

"Kürecik’teki radar, Türkiye’ye gelebilecek tehdidi önleyecek durumda değildir"

NATO hava üssünün Türkiye'ye hiçbir faydasının olmadığını belirten Arslan, "Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş’ın verdiği bilgilere göre; bu radarın özelliği ihbar amaçlı kullanılmasıdır, Kürecik’te bulunan radar, NATO’nun hava savunma sistemi kurulu olan üslerine bilgi aktarır. Kürecik’teki radar, Türkiye’ye gelebilecek tehdidi önleyecek durumda değildir. Çünkü Türkiye’de bu radarlarla uyumlu bir hava savunma sistemi yani füze bataryası yoktur. Zaten bu yüzden biz Rusya’dan S-400’leri aldık. Kürecik radarının esas amacı,  Siyonist İsrail’e ve Körfezdeki Arap Krallıklarına gelebilecek olan tehditleri önceden algılayıp oraya gerekli uyarıyı yapmaktır.

Zaten Genelkurmay İstihbarat Dairesi eski Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin geçtiğimiz aylarda Kürecik NATO Radarıyla ilgili olarak, ‘Bu radar, Türkiye’nin hava savunmasından çok israil ve ABD’nin hava savunmasına hizmet eden bir sistem’ demişti.

Esasında Kürecik NATO Radarının ülkemize hiçbir faydası yok tam tersine büyük zararları da var. Bu radarın yaydığı radyasyon hem insanımızı hem de ağaçlarımızı tehdit etmektedir. Uzmanların ifade ettiğine göre, bu radardan yayılan radyasyonun olumsuz etkisi yıllar sonra daha net ortaya çıkacaktır." Şeklinde konuştu.

"Hükümet ülkemizi işgalci israile hizmet eden Kürecik NATO Radar Üssü ayıbından kurtarmalı"

Arslan açıklamasının devamında, "Görüldüğü gibi Seyyid Battal Gazi’nin şehrinde kurulu olan bu radar üssü ülkemiz için büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu yüzden Kürecik NATO Radar üssü hiç vakit kaybetmeden sökülmeli burada çalışan ABD’li ve israilli personel ülkelerine gönderilmelidir. Hükümet bu yanlıştan bir an önce dönmeli ve ülkemizi Siyonist İsrail’e hizmet eden Kürecik NATO Radar Üssü ayıbından kurtarmalıdır.

Biz, bu vesileyle tüm siyasi partileri ülkemizin NATO’dan çıkması ve üslerin kapanması yönünde ortak irade göstermeye ve karar almaya; ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarını, alimleri, aydınları ve kanaat önderlerini siyasi partileri bu konuda cesaretlendirecek açıklamalar yapmaya davet ediyoruz.

Biz, ülkemizde anti emperyalist ve anti Siyonist bilincin artması ve kök salması ve ayrıca Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve üslerin kapanması talebimizi gündeme getirmek için her ayın ilk Cumasında burada olacağız  inşallah. Başta siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere toplumun tüm kesimlerini bir kez daha bu önemli konuda harekete geçmeye çağırıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM'deki konuşmasına da değinen Arslan şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Filistin ile ilgili yaptığı konuşmayı genel hatlarıyla olumlu buluyoruz ve bu söylemin lafta kalmaması ve eylemle desteklenmesi için  hükümetten bir an önce şu somut adımları atmasını bekliyoruz:

1)Filistinli kardeşlerimize on yıllardır zulmeden ve bağrımıza bir hançer gibi saplanan Siyonist İsrail ile Türkiye arasında var olan tüm diplomatik, askeri, ekonomik ve istihbari ilişkilere bir an önce son verilmelidir.

2)Şehitlerimizin kemiklerini sızlatan Mavi Marmara anlaşması hemen lağvedilmelidir.

3)Terörist İsrail’in sınırlarının Kürecik’e kadar uzanmasına sebep olan Malatya’mızdaki NATO Radar Üssü acilen sökülüp atılmalıdır.

Milletimiz bu konularda hükümetten somut icraatlar beklemektedir." (İLKHA) 

Haber Kaynak : Doğru Haber


HABERLER