KÜRDİSTAN BÖLGESEL HÜKÜMETİNDEN ROJAVA AÇIKLAMASI: ENDİŞE DUYUYORUZ

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, ABD’nin Rojava’da oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’den çekilmesinden endişe duyduğunu açıkladı.

Kürdistan Bölgesi Hükümeti, ABD’nin Rojava’da oluşturulması planlanan ‘güvenli bölge’den çekilmesinden endişe duyduğunu açıkladı.

Hükümet tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Uluslararası Koalisyon’un bir üyesi olarak DAİŞ’le mücadelede elde edilmiş kazanımları etkileyecek olumsuz bir adım atmaması gerektiği kaydedildi.

Bölgede atılacak askeri her adımın Suriye sınırları dışında da etkisinin hissedildiğine vurgu yapılan açıklamada, bunun DAİŞ’in geri dönüşüne ve çok sayıda sivilin yerlerinden olmasına neden olabileceği ifade edildi.

Sorunun tüm taraflarının Kürt güçlerle diyalog halinde meseleyi çözüme kavuşturmasının gerekli olduğunun altı çizilen açıklamada, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, sorunların siyasi yollarla çözüme kavuşturulması gerektiğini ve Kürtler ve tüm vatandaşlarının haklarının korunması gerektiğini vurguluyor” denildi.

Açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin terörle mücadelede çok sayıda kurban verdiği ve şuanda 1 milyon 100 bin sığınmacıya ev sahipliği yaptığına işaret edilirken, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Rojava’daki gelişmelerle yakından ilgilendiği ve birkaç kanal yoluyla sorunla ilgilendiği belirtildi.

Haber Kaynak : K24 Türkçe


HABERLER