Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Kur'an İlimleri ve Tarihselcilik Kitabı Çıktı

İlahiyatçı yazar Saliha İnal'ın "Kur'an İlimleri ve Tarihselcilik" adlı eseri, Çıra Yayınları (Çıra Genç) arasında yayımlandı.

"Tarihte meydana gelmiş her olgunun, ortaya çıktığı dönemle sınırlı olduğu" anlamına gelen tarihselcilik düşüncesinin felsefî alandan teoloji alanına çekilmesiyle birlikte ortaya çıkan tartışmalar halen devam etmektedir.

Batı'da Kutsal Kitaplara uygulanan tarihselci tenkit yönteminin Kur'an'a uygulanmasını öneren oryantalistlere İslâm dünyasından katılan ilk kesim, -Hint alt kıtası ve Mısır gibi- sömürgeye maruz kalan bölgelerde yaşayan modernist İslâm düşünürleri olmuştur.

Ku'an'ın hükümlerinin ilk muhatap kitle için bağlayıcı olup,  daha sonra yaşayanlara hitap etmediğini ve onlar için bağlayıcılığı bulunmadığı düşüncesini içeren tarihselcilik, Kur'an ilimlerinden bazılarıyla temellendirilmeye çalışılmıştır.

Elinizdeki kitapta tarihselciliğin ortaya çıkışı,gelişimi ve Kur'an'la irtibatlandırılması ele alınmış olup; Kur'an ilimlerinden Nâsih-Mensûh, Nüzûl sebepleri, Kur'an kıssaları ve Hz. Ömer'in uygulamaları gibi konuların Kur'an'ın tarihselliğine mesnet olup olamayacağı meselesi değerlendirilmiştir.

 


Haber Kaynak : Haber Duruş Haber Merkezi