Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Kur düşünce: ‘Demir yumrukla indirdik’… Kur yükselince: ‘Lirayı rekabetçi yaptı’

Dün televizyonda Dolar kurunun yüksekliğinin Türk lirasını rekabetçi yaptığını, turizm ve ihracat için olumlu olduğunu söyleyen Berat Albayrak, düne kadar iktidarın Dolara göz açtırmamasıyla övünüyordu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün akşam (12 Ağustos) CNN Türk canlı yayınında Ahmet Hakan’ın sorularını cevapladı. 

Albayrak programda, bu hafta 7,34’ü gören Dolar kurunun yüksekliğinin Türk lirasını rekabetçi yaptığını, turizm ve ihracat için olumlu olduğunu söyledi. Ne var ki son iki senede Dolardaki düşme trendlerini hükümetin başarısı olarak gösterdiği pek çok konuşması olmuştu. 

Serbestiyet o konuşmaları derledi. 

14 Ağustos 2018: “Artık Dolar güvenilirliğini yitirmiştir. Ülkeler kendilerini korumak için ortak para kullanımını önemsemektedir.”

15 Şubat 2019: “Şimdi kara kara düşünüyor. ‘Dolar aldık dolar düştü.’ Siz tutmaya devam edin bakın ne olacak. Siz daha çok beklersiniz.” 

2 Mart 2019: “Ekonomik bir saldırı ile Dolar  6, 7, 8, 9, 10 lira olacak diye ülkemize yüklenenler… Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yeni sistemin etkinliğinde avuçlarını yalayacakları bir şekilde demir bir yumrukla Doları 5 liraya indirdik.”

19 Mart 2019: “6 liradan, 7 liradan bol bol döviz alanlar şimdi kara kara düşünüyor: ‘Şöyle bir kriz olsa da Dolar satsak da kâr etsek.’ Çok beklersiniz, hele seçimden sonra daha da çok beklersiniz.”

6 Aralık 2019: “Bir sene önce Dolara güvenenlerin şimdiki halini sormak lazım. Bugün yine aynı şekilde Dolara güvenenlerin halini seneye bir daha konuşacağız. Hiç merak etmeyin Türk Lirasına güvenenler bu istikrarlı süreci yaşayacak.”

12 Ağustos 2020: “Adam şikâyet ediyor ‘Yahu kur böyle oldu’ diye. Şikâyet edenlere bakıyorsunuz, ‘Niye Mercedes, BMW pahalandı; yurtdışına gidiyordum eskiden, çok ucuza seyahatler yapıyordum, pahalandı.’ Vatandaşın böyle bir derdi yok senin böyle bir derdin var. Demek ki sen dert ediyorsun. Biz tam tersine diyoruz ki, turizmin gelmesi için, ihracatçı için benim para birimim daha cazip, daha rekabetçi olsun.”


Haber Kaynak : Serbestiyet


HABERLER