Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Kim bu Alan Makovsky? (*)

Kimdi bu Alan Makovsky ve Erbakan Hoca’nın da değindiği o meşum raporlarında neler vardı?

Epeydir yazmayı planlıyordum; kim bu Alan Makovsky, sahi!

Allah rahmet eylesin, Erbakan Hoca, 28 Şubat'ın ABD'li düşünce kuruluşu American İnsitute'nin Ortadoğu Uzmanı Alan Makovsky'nin hazırladığı Türkiye raporlarıyla ülke dışında planladığını, Türkiye'de 28 Şubat'ı gerçekleştirenlerin bunun farkında bile olmadığını anlatırdı, hep.

28 Şubat’ın, Alan Makovsky'nin, REFAH-YOL hükümetini hedef alan raporlarıyla başladığını vurgular, bu sürecin "Makovsky'nin raporları doğrultusunda Türkiye dışında ağırlıkla Siyonist çevrelerce planlandığını" ifade ederdi.

28 Şubat'ı destekleyen Türkiye içindeki işbirlikçi gücü "rantiye" olarak tanımlamıştı, Erbakan Hocamız.

Erbakan Hoca, Makovsky'nin 28 Şubat'a temel oluşturan raporlarında, "Bir müdahale olmaması durumunda RP'nin ilk genel seçimlerde yüzde 45'le tek başına iktidara geleceği, 2005 yılında yapılacak seçimlerde de yüzde 68'le Anayasa’yı değiştirecek çoğunlukla gelip İslam devleti kuracağı" tespitlerinin yer aldığını, 28 Şubat'ın bu cümleler doğrultusunda yaşandığının da altını çiziyordu.

28 Şubat için, "Türkiye'nin ayağına takılan çelme" derken, 28 Şubat sürecinde gerginlik ve kriz çıkarılmadan önce Refah-Yol’un attığı adımlarla reel faizlerin düşmeye başladığını açıklamıştı, Erbakan Hoca. Denk bütçe yapıldığını da anlatarak, tamir ettikleri ekonominin 28 Şubat'la yeniden bozulmasıyla Türkiye'nin geçen 10 yıldaki kaybının 200 milyar dolar olduğunu ifade etmişti.

Erbakan Hoca tüm bu görüşlerini serdederken takvimler 2007’yi gösteriyordu…

***

Peki, kimdi bu Alan Makovsky ve Erbakan Hoca’nın da değindiği o meşum raporlarında neler vardı?

Sağ olsun, Erbakan Hocamızın yıllarca en yakınında olan ve hizmetinde bulunan İbrahim Titiz ağabey bu raporları bana yolladı. Birkaç yazımda bu raporların en çarpıcı yanlarını inşallah sizlerle de paylaşmak istiyorum.

***

Alan Makovsky, Yakın Doğu Politikası Washington Enstitüsü kıdemli üyesiydi…

Yıl; 1996…Aylardan Haziran… Fırtınalı aylar… Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin kurduğu ANA-YOL Hükümeti’nin sallantıda olduğu kritik dönemler…

Alan Makovsky tam de bu kritik dönemde şunları dile getiriyordu;

* “İçerisinde İslamcı Refah Partisi’nin yer alacağı hatta başına bile geçebileceği yeni bir hükümetin kurulması ihtimali ile birlikte daha büyük değişikliklerin gündeme gelmesi olasılığı ortaya çıkmış durumda. Şubat’taki hükümet kurma girişiminden beridir Refah’ın gücü ve manivela kuvveti arttı. İçinde Refah’ın yer aldığı bir hükümete kesinlikle karşı olan laik kanat gittikçe küçüldü.”

* “Etkili silahlı kuvvetler, milli güvenlik politikasındaki herhangi bir Refah sorumluluğuna karşı çıkacaktır. Bu aşamada açıktan bir askeri müdahale olasılığı yok, fakat arka planda laik politikacıların etkin olacağı girişimler mümkün.”

______________________________________________________________________________________________________________________________

(*)Enes Malik Yılmaz, ‘4’üncü Uluslararası Necmettin Erbakan ve Millî Görüş Sempozyumu’nda ‘Refah Partisi’nin Yükselişinin Dış Yansımaları: Alan Maskovsky Örneği’ başlığı altında bir sunum yapmıştı. Bizde, sununa konu olan şahısın kim ve neci olduğunu ve 28 Şubat sürecine olan etkisine dair yazar Adnan Öksöz’ün Milli Gazete’de yayınlanan 26. 9. 2020 tarihli yazısını konunu anlaşılması adına iktibas ediyoruz…
Anahtar Kelimeler: Makovsky? (*)

HABERLER