Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Kılıçdaroğlu, 'Alevi' söylemi tepki çeken İYİ Partili Oral'ı parti genel merkezinde kabul edecek

Gazeteci İsmail Saymaz'ın aktardığına göre; Kılıçdaroğlu, yüz yüze de özür dilemek için kendisinden randevu isteyen Halil İbrahim Oral’ı yarın parti genel merkezinde kabul edecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na ilişkin "Alevi kimliği sünniler için endişe" ifadesini kullanan ve bu sebeple Parti Grup Disiplin Kurulu'na sevk edilen İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla CHP liderinden ve Türk milletinden özür diledi.

Gazeteci İsmail Saymaz'ın aktardığına göre; Kılıçdaroğlu, yüz yüze de özür dilemek için kendisinden randevu isteyen Halil İbrahim Oral’ı yarın parti genel merkezinde kabul edecek.

NE OLMUŞTU?

Oral, katıldığı canlı yayında Kılıçdaroğlu'nun olası cumhurbaşkanı adaylığı konusunda “Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye'deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye'nin yüzde 65'i yüzde 70'i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır. Türk toplumu açısından, yani sünni diyebileceğimiz daha müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu bir oy verilmemesi gereken bir problemdir. Bu açıdan bakılabilir. Ama alevi olduğu için Kılıçdaroğlu'nun (aday) yapılmaması, bence bir engel değil" diye konuşmuştu.

AKŞENER ÖZÜR DİLEDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Oral’ın Aleviler hakkında yaptığı yorum nedeniyle Alevilerden ve Kılıçdaroğlu’ndan özür diledi.

Sakarya'da halka seslenen Akşener, "Hz. Ali'yi sevenlerin incinmesine müsaade etmeyeceğim gibi onların üzülmesine, incinmesine çok üzüldüğümü ifade ediyor ve tekrar Sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere her bir kardeşimden ayrı ayrı özür diliyorum" dedi.

İBRAHİM HALİL ORAL DA ÖZÜR DİLEDİ

Akşener'in özür dilemesi ve İYİ Parti'nin disiplin kararıyla aynı dakikalarda İbrahim Halil Oral, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile CHP liderinden özür diledi.


HABERLER