Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Kazakistan Halk Meclisi üyeliğine seçilen Narin Nadirova: Kürtler adına mecliste olmak benim için onur verici

Abdulhakim Günaydın'ın yeni yazısı;

Narin Nadirova / Fotoğraf: Independent Türkçe

Kazakistan Halk Meclisi üyeliğine seçilen Narin Nadirova: Kürtler adına mecliste olmak benim için onur verici

Uzun yıllardır Kazakistan’da yaşayan ve birçok ödül alan bankacı ve aktivist Narin Nadirova, Kazakistan Halk Meclisi üyeliğine seçildi

Abdulhakim Günaydın @abgunaydin abdulhakim.gunaydin@independentturkish.com 

 

Başta petrol ve doğalgaz olmak üzere zengin doğal kaynaklara sahip Kazakistan, büyük yüz ölçümüne nispeten düşük nüfusu ve Orta Asya ülkeleri arasında gelişen ekonomisiyle öne çıkıyor.

2018 verilerine göre yaklaşık 18 milyon nüfusunun olduğu ülkede Kazak, Rus, Özbek, Ukraynalı, Uygur, Tatar ve Almanlar gibi yüzden fazla etnik yapı yaşıyor.

Yüzden fazla etnik yapının yaşadığı ülkede yaklaşık 150 bin Kürt’ün olduğu tahmin ediliyor.

DAHA FAZLA OKU

Son dönemde iş, sanat, ekonomi ve devlet kurumları başta olmak üzere önemli görevlere getirilen Kürtler, başarılarından dolayı birçok ödüle de layık görüldü.

Başarı dolu bir hayat hikayesi

Şu ana kadar birçok ödül alan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı’na danışmanlık görevi yürüten kuruma seçilen Kürtlerden biri de bankacı ve aktivist Narin Nadirova oldu.

Ermenistan’da dünyaya gelen Nadirova, evlendikten sonra Kazakistan’a yerleşti.

20 yıldan fazladır Kazakistan’da bankacılık, finans ve ekonomi alanında faaliyet yürüten Nadirova, 2016’da “Yılın Bankacısı” ödülünü aldı.

2017’de “Kazakistan Halk Birliği” ödülünü alan Nadirova, 2019’da da “Yılın Kişisi” ödülüne layık görüldü.  

İlk defa bir Kürt kadın meclis üyeliğine seçildi

Aktivistliğinin yanı sıra Kazakistan ve dünya çapında ofis ve şubeleri bulunan Home Credit Bank’ın CEO’luk görevini yürüten Nadirova, önceki gün Kazakistan Halk Meclisi üyeliğine seçildi.

Nadirova’nın seçilmesiyle 394 üyesi bulunan ve başkanlığını Nursultan Nazarbayev’in yaptığı mecliste ilk defa bir Kürt kadın yer aldı.

 

Narin Nadirova

Narin Nadirova / Fotoğraf: Independent Türkçe

Tüm üyelerinin seçilerek görev yaptığı meclis başkan yardımcılığı görevini her yıl dönüşümlü olarak ülkede yaşayan etnik yapılardan biri yapıyor.

Eski Sovyetler Birliği Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kinyaze İbrahim Mirzoyev de geçen yıllarda meclisin başkan yardımcılığı görevini yapmıştı.

Nadirova ve Mirzoyev dışında mecliste Ezime Şemo ve Vekil Nabiyev isminde iki Kürt üye daha bulunuyor.

“Bu görev benim için onur verici”

Kazakistan Halk Meclisi üyeliğine seçilmesini Independent Türkçe’ye değerlendiren Narin Nadirova, yeni göreve seçilmesinden ötürü çok mutlu olduğunu söyledi.

Yeni görevi ile omuzlarındaki yükün daha da ağırlaştığını belirten Nadirova, “Bundan şikayetçi değilim, aksine şeref duyuyorum. Kürtler adına mecliste olmak benim için onur verici ve sevindiricidir. Yeni görevim ile Kazakistan’da yaşayan Kürt ve diğer etnik gruplara daha fazla hizmet edeceğime inanıyorum” diye konuştu.

Etnik yapıların mecliste dil, kültür ve sanat gibi problemlerini dile getirebildiğini kaydeden Nadirova, Kürtler olarak değerlerini korumak için sağlanan her imkanı kullanacaklarını söyledi. 

“Nadirova görevlerin en iyisine layıktır”

Eski Sovyetler Birliği Kürt Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kinyaze İbrahim Mirzoyev, Nadirova için, “ O görevlerin en iyisine layıktır” dedi.

Mirzoyev, “Narin’in seçilmesi Kazakistan Halk Meclisi’ndeki çalışmalarımızı daha iyi bir seviyeye taşıyacak. İş yükümüzü hafifleteceği gibi daha iyi hizmetler yapmamıza vesile olacak” ifadelerini kullandı.

Kazakistan Halk Meclisi’ni görevi

Bir diğer ismi de Kazakistan Halk Asamblesi olan Kazakistan Halk Meclisi, doğrudan Cumhurbaşkanlığı’na danışmanlık yapan bir kurum.

Kurum, dönemin Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in talimatı ile 1 Mart 1995’te kuruldu.

Başkanlığını Nazarbayev’in yaptığı meclisin kuruluş günü olan 1 Mart (Şükran Günü) 2016’dan beri resmi tatil ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Sivil ve devlete bağlı kurumlarca büyük bir değer atfedilen mecliste Kazakistan’da yaşayan etnik yapılar nüfusları oranınca temsil ediliyor.

Kurumun en önemli işlevlerinden biri de ülkede yaşayan etnik yapıların dil, kültür, gelenek ve göreneklerini yaşamada karşılaştığını problemlerinin çözümüne yardımcı olmak.
 

© The Independentturkish


Haber Kaynak : Independet Türkçe


HABERLER