Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Kadın voleyboluyla nereye?

Ahmet GÜLÜMSEYEN

Modern sporun neticeleri alınmaya devam ediyor. Son örneği Vakıfbank Kadın Voleybol Takımın Dünya Şampiyonluğu. 10 Lig, 4 Avrupa 3 Dünya Şampiyonluğunu gördükten sonra, bu sonucun ne ilk son olmayacak gibi görülüyor. Madem devam eden süreç, bir o kadar kamuoyunu ilgilendiriyor, görüş beyan etmek gerek! Sportif manada ?başarı´ olarak gözüken bu sonucun ?Seyircinin spor seyir zevki mi, yoksa ülke tanıtımına katkı mı!´ Elbette ki herkes kendine göre farklı yorumlar sergileyecektir. Sergilenmesi gerek ise milli ve maneviyat içeren ortak değerler. Bu değerlerin kaynağı, Kur´an-ı Kerim, yüce kitabımızın en büyük tefsiri Hz. Peygamberimizin hayatı. Hz. Peygamber (s.a.v.) hadis-i şerifte ?Dünya ahiretin tarlasıdır´ buyuruyor. Böyle bir durumda, dünya tarlasına ?dikilen´ her bir tohumun, ebediyette ?yararlı´ olması için, sürecin iyi analiz edilme zorunluluğu var. Bizim çalışma alanımızda bulunan ?sporun´ maskesi altındaki gerçekleşen sürecin son örneği/halkası, Vakıfbank Kadın takımın Dünya Şampiyonluğu?

KİME GÖRE BAŞARILI?

İmam-ı Şafi´ye sordular: ?Fitne zamanı hakkı tutanları nasıl anlarız?? Dedi ki: "Düşman okunu takip ediniz, o sizi hak ehline götürür." Kadının performans sporu başlığı altında, nasıl bir uçuruma sürüklendiğine şahit olduğumuz her bir gelişmede, İmam-ı Şafi´nin sözünü her defasında hatırlatmak kaçınılmaz oluyor. Kişisel başlayıp, toplumda ?manevi´ çöküntüye neden olan süreçle ilgili son halka kadın voleybolcuların ?sportif´ başarıları. İslami değerlerle  örtüşmeyen bir uygulama kime, neye göre ?başarı´ olarak değerlendirilecek. Kamu bankası Vakıfbank adı altında Müslüman Türk kadına uluslararası düzeyde mayo giydirip, yarıştırmak ve sonuçlarını başarı olarak alkışlamak hangi anlayışa hizmet olacağı ayan beyan ortada. Final oynayan takım oyuncuların baktığımızda, dört sporcu yabancı isimden (Robinson, Rasic, Zhu Ting, Slöetjes) oluşuyor. Milli ve yerli olmayan bir branşta, baş antrenörü ve çoğunluğu yerli olmayan bir oyuncular topluluğuyla elde edilen bu sonuca, kim, neden başarılı der, sorusunu tekrar tekrar, sormak gelmiyor içimizden! Sıkıntının kaynağı, ?doğru´ bildiğimizi, hayata geçirememe cesaretsizliği?

TARİHE DÜŞÜLEN NOTLARA DİKKAT! 

Yıl 1932. Belçika´da düzenlenen Dünya Güzellik Yarışması´nda K. Halis Ece ??Dünya Güzellik Kraliçesi?? seçiliyor. Seçim sonrası yarışma jürisi, ?Sayın jüri üyeleri, bugün Avrupa´nın Hristiyanlığın zaferini kutluyoruz´ şeklindeki açıklama yapıyor. 

Tarih 2017; ?Vakıfbank Kadın Takımı CEV Şampiyonlar Ligi, Eczacıbaşı aynı ligde 3´üncü, Bursa Bş.Bld. Kadın Voleybol Takımı, CEV Challenge Kupası´nda şampiyon oldu. A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2017´de Avrupa üçüncüsü oldu. 23 Yaş Altı Kadın Milli Voleybol Takımı, dünya şampiyonu?. Türkiye´yi Avrupa kupalarında temsil eden erkek voleybol takımlarının 2017 sezonunda final oynayamama. Evet, böyle bir durum kimi, neden sevindirip/sevindirmeyeceğini anlamayacak kadar, akıl tutulması mı yaşıyoruz!..

22 yıldır voleybol oynayıp geçen sezon aktif Voleybol kariyerini tamamlayan sporcunun, ?annelik, sağlık?´ konusunu içeren açıklamalarının her bir satırı, önemli, bir o kadar ders niteliğinde mesajlar içeriyor; ?.. Ben kariyerimde çok az antrenman kaçırmışımdır. Bu sezon 7-8 hafta antrenmana katılamadım. Dizimden iğne oluyorum ve boynum haftada bir tutuluyor. Voleybolu çocukluğumdan bu yana hep üst düzeyde bırakmak istiyordum. Beni güzel hatırlayın istiyorum. ?Artık bıraksın? düşüncesi oluşmasın. Anne olmak da sebeplerimden biri. Bıraktıktan sonra için ise planım yok...? 

Bu vesileyle Cuma günümüzün rahmet ve bereketi ?ümmetin´ üzerine olsun inşallah?
Anahtar Kelimeler: Kadın voleyboluyla nereye