Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

Kabil'de eğitim merkezine bombalı saldırı: En az 19 ölü

Görgü tanığı, eğitim merkezinin içinde bir intihar bombacısının patlayıcıları ateşlediğini iddia etti

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki bir eğitim enstitüsünde bir patlama meydana geldiği belirtildi. Saldırıda en az 19 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

Saldırı, yoğunluklu olarak Hazaraların yaşadığı şehrin Batı bölgesinde meydana geldi. Bu etnik azınlık, geçmişte radikal İslamcı terör örgütü IŞİD tarafından hedef alınmıştı. 

Kabil Polis Sözcüsü Halid Zadran, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Enstitünün içinde bir patlama meydana geldi, can kayıpları yaşandı" derken sayı paylaşmadı. Zadran, saldırıyı incelemek üzere güvenlik yetkililerinin bölgeye gittiğini ifade etti. AFP'ye konuşan polis yetkilileri ise saldırıda en az 19 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, eğitim merkezinin içinde bir intihar bombacısının patlayıcıları ateşlediğini iddia etti. 

Saldırıyı henüz hiçbir grup üstlenmedi. 

2020'de IŞİD'in Kabil'in batısındaki bir eğitim merkezine yaptığı saldırıda 24 kişi öldürülmüştü. 

Taliban, 2021'de Afganistan'ın başkentinde kontrolü sağladığında "ülkenin güvenliğine önem vereceklerini" söylemişti; ancak son aylarda sivil bölgelere ve camilere yapılan saldırılarda artış görüldü. Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


YAZARLAR

Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

HABERLER