Resimlere Tıklayarak Kitap Satın Alabilirsiniz

Reklam Görüntülerine Tıklayarak Kitap Siparişi Verebilirsiniz

YAZARLAR

Uyarı! Yapmış olduğunuz yorumlar incelendikten sonra onaylanacaktır onaylandıktan sonra gözükecektir


Jean-Paul Sartre’den bir korono tesbiti mi?..

Yeni Akit Gazetesi yazarı Atilla Özdür, Jean-Paul Sartre'ın, Frantz Fanon’un “Yeryüzünün Lanetlileri” isimli kitabına yazdığı önsözden hareketle, korona konusu üzerinden Batı'nın geçmişten günümüze insanlığa bakışaçısını analiz ediyor.

Sartre’ninFrantz Fanon’un “Yeryüzünün Lanetlileri” isimli kitabına yazdığı aşağıdaki son sözünü dikkate alarak, bu KORONO salgınının, Sömürgeci Hristiyanların, özellikle Müslümanlara ve dini inancı ne olursa olsun sarı ve kara derililere karşı sergilediği tavır ve uyguladığı insanlık dışı baskı, işkence ve katliamlarına ilaveten, tabiata karşı hoyratlığına, Yüce Allahımızın intikamı olarak değerlendirilebilir miyiz, acaba?..

Buyurun aşağıda..

“Bizim, istismarcılar olduğumuzu biliyorsunuz. Bizim, önce altın ve madenlere el attığımızı, sonra da yeni kıtaların petrolünü eski ülkelere taşıdığımızı biliyorsunuz. Bunun muhteşem sonuçlarına şahit olarak saraylarımız, katedrallerimiz, ve büyük sanayi şehirlerimiz yeter..

Sonra bir kriz tehlikesi baş gösterdiği zaman darbenin şiddetini azaltmak ya da yönünü çevirmek için sömürge pazarlarına başvuruluyordu. Müreffeh Avrupa, insanlık niteliğini vatandaşlarına doğal hak olarak vermekteydi..

“Şimdi ise, bizim için insan olmak, sömürgeciliğin suç ortağı olmak demektir. Çünkü istisnasız her birimiz sömürge yağmacılığından pay aldık. Bu besili / beyaz benizli kıta, sonuç olarak Fanon’un kendi kendine meftunluk diye nitelediği duruma düşmüştür..

Cokteau, Yahu hep kendisinden dem vuruyor” dediği Paris’ten soğumuştur. Peki, Avrupa başka bir şey mi yapmaktadır?.. Sonra Avrupa’nın yarattığı öteki canavar, Kuzey Amerika?...

“Laf laf… Hürriyet, eşitlik, kardeşlik, sevgi, onur, vatanseverlik ve daha bilmem neler!..

“İşte bütün bunların hepsi bizi, “pis karaderililer, pis Museviler ve pis Araplar” türünden ırkçı konuşmalar yapmaktan alıkoyamadı. Liberal yahut yalnızca yumuşak kalpli olsunlar, yüksek zihniyetli kişiler bu tutarsızlığın kendilerini sarstığını söylüyorlar. Fakat her halde ya yanlış düşünüyorlar, ya da dürüst davranmıyorlar. Çünkü Avrupalı, adam olmayı, ancak köle edinmek ve canavarlar yaratmak suretiyle başardığından bizler için, ırkçı bir insancıllıktan daha tutarlı bir şey olamazdı..

“Bir yerlerde yerli bir nüfus varken bu sahtekarlık açığa çıkmıyordu. İnsan ırkı nosyonunda biz en somut işler için örtü görevini ifa eden soyut bir evrensellik bulduk. Okyanusun öte yanında ise, bizim bugünkü durumumuza bin yıl sonra ulaşacak bir insancıklar nesli bulunmaktaydı”..

Sartre, Fanon’un “Yeryüzünün Lanetlileri” isimli kitabını, 

“İşte Üçüncü Dünya ülkelerinin kendilerini buldukları ve kendi kendileriyle konuştukları bir, SÖMÜRGECİLİK KLASİĞİ” olarak tanımlayıp meraklısına tavsiye ediyor.

Türkçesi, Burhan Yayınları arasında Mart 1984 tarihinde yayınlanmış. Piyasada bulunamasa da kütüphanelerden istifade edilebilir.. 

Frantz Fanon, bir zmanların Fransız sömnürgesi olan Karayiplerin Martinik adasında doğan düşünür ve yazar.

Jean-Paul Sartre, Fransız filozof. Varoluşçuluk felsefesi ile ünlenmişti.


Haber Kaynak : Yeni Akit


Anahtar Kelimeler: - Sartre’ korono tesbiti ?..